BC CSU SIBIU VS

CSO Voluntari

Sala Transilvania - 2024-04-20 8:00 PM

Înfrângere în confruntarea cu CSM Târgu Jiu

BC CSU Sibiu a suferit cea de-a 2-a înfrângere consecutivă în Liga Națională de baschet masculin - ediția 2021/22. Galben-albaștrii au cedat în deschiderea etapei a 7-a, la Sala Transilvania, scor 80-87, în confruntarea cu CSM Târgu Jiu.

După un start în forță pentru elevii lui Dan Fleșeriu, scor 9-2, după două minute de joc, formația oaspete a preluat inițiativa. Gorjenii au egalat situația la 13 în minutul 7, iar la următoarea acțiune de atac au preluat conducerea pe tabela de marcaj cu o aruncare de trei puncte. La capătul primelor zece minute de joc scorul era de 17-23.

Anton Rotaru a marcat primul său coș după revenirea pe teren, chiar la deschiderea secvenței a 2-a, din spatele semicercului. Momentul favorabil gazdelor s-a prelungit, iar Mirel Dragoste a readus pe CSU în avantaj, scor 28-26, în minutul 14. A urmat un parțial de 8-0 în favoarea lui CSM Târgu Jiu, echipă ce a preluat definitiv inițiativa. Porter Troupe a stabilit scorul la pauză, de 41-35 în favoarea oaspeților.

Ecartul a urcat la zece lungimi în minutul al 2-lea din sfertul 3, scor 37-47. CSU a reacționat, tripla lui Justas Tamulis aducându-i pe elevii lui Dan Fleșeriu la patru puncte, după care libera lui Mo Pratt a strâns la trei în minutul 27. Rareș Uță a continuat jocul bun și a adus Sibiul al un singur punct în spate cu un slam dunk, dar jucătorii de perimetru ai oaspeților au găsit coșul de la mare distanță de fiecare dată în momente importante în această partidă. Finalul secvenței a 3-a, ca de altfel și începutul secvenței decisivă, a fost sărac în realizări, astfel încât CSM Târgu Jiu se afla în avantaj, scor 65-59, după 30 minute de joc.

Echipa noastra a rămas în urmă pe parcursul secvenței decisive. Oaspeții au fost mai inspirați și au găsit soluții de a pune mingea în coș, Kevin Allen mărind ecartul la peste zece puncte cu patru minute rămase de disputat din timpul regulamentar. De altfel, o nouă triplă a lui CSM Târgu Jiu a dus ecartul la 14 lungimi. Mirel Dragoste, Tanner McGrew și Lucas Tohătan au transformat de pe semicerc, astfel încât CSU s-a apropiat la 80-83 în ultimul minut de joc. De aici gazdele nu au mai marcat, iar Porter Troupe a stabilit rezultatul final cu patru aruncări libere.

CSU Sibiu a terminat meciul cu 42% la aruncările din acțiune, procentaj inferior celui reușit de adversar. Oltenii au avut mai multe mingi pierdute, iar gazdele au cules mai multe recuperări ofensive, dar aceste elemente de natură statistică nu au fost suficiente pentru a obține victoria.

Antrenorul Dan Fleșeriu a avut o rotație de opt jucători, cinci dintre ei bifând peste 30, iar al 6-lea a avut 25.

Rareș Uță a contabilizat 22 puncte, 9 recuperări (6 ofensive), Justas Tamulis a izbutit 15 puncte și 3 pase decisive, Tanner McGrew a contribuit cu 14 puncte, 9 recuperări, 7 pase decisive, iar Monyea Pratt a terminat cu 12 puncte, 10 recuperări, 5 pase decisive și 4 intercepții. În replică, Porter Troupe a înscris 22 puncte pentru CSM Târgu Jiu.

Acesta este primul succes obținut de CSM Târgu Jiu în istoria confruntărilor cu CSU Sibiu.

BC CSU Sibiu are o victorie după șapte etape și urmează să dispute următorul meci în deplasare, pe terenul lui U-BT Cluj-Napoca. Acesta se va disputa vineri (12.11), ora 17:30.