BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Înfrângere în Bănie, după o primă repriză de uitat

BC CSU Sibiu a cedat partida din etapa a 18-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin, disputată astăzi, 31 ianuarie, pe terenul celor de la SCM U Craiova. Elevii lui Miguel Angel Hoyo au făcut o primă repriză modestă, după care nu au mai avut forța să revină și astfel partida s-a încheiat cu scorul de 88-76.

Primul sfert a avut start echilibrat și eram la conducere, 5-4  după un coș de la distanță. Gazdele au preluat apoi inițiativa și a păstrat avantajul. Ultimul minut și jumătate nu a funcționat așa cum trebuia și gazdele au mai pus 8 în favaorea lor. Astfel primele 10 minute de joc se încheiau cu scorul de 28-16. Actul secund a debutat cu o triplă a lui Mirel Dragoste. „Galben-albaștrii” au reușit în continuare un rund de 7-2 prin care reduceau diferența la una formată dintr-o singură cifră, scor 30-23 pentru gazde. Până la jumătatea sfertului, gazdele și-au refăcut ecartul din primul sfert, grație coșurilor venite pe contraatac. James Padgett s-a luptat exemplar sub panoul advers, marcând 6 puncte la rând, după ce a scos și un antisportiv, ducând scorul la 38-32. Trei posesii pierdute la rând de băieții noștri au făcut ca diferența să crească din nou, de această dată la 13 lungimi, când mai erau două minute și jumătate din prima repriză. Nimic nu a mai funcțioant până la pauză, când oltenii duceau scorul la 52-34.

Repriza secundă am început-o cu un efort excelent în defensivă, dar acest lucru nu s-a văzut și pe tabela de marcaj, acolo unde nu reușeam să tăiem din deficit. După 5 minute scurse din sfertul trei scorul era 59-43 pentru Craiova. Oltenii au continuat să domine în lupta la recuperare și a păstrat avantajul important pe care și l-au clădit. Am încheiat sfertul trei cu 4 puncte la rând iar actul decisiv pornea de la scorul de 68-54 în favoarea adversarilor. Primele 90 de secunde au adus un parțial de 7-0 pentru echipa din Bănie și diferența creștea pentru prima dată la peste de 20 de lungimi. „Galben-albaștrii” au reușit să echilibreze jocul și două triple la rând venite după jumătatea sfertului patru au mai redus din deficit iar scorul ajungea la 84-70. Nu a mai fost timp pentru o revenire spectaculoasă și partida s-a încheiat cu scorul de 88-76, după puține puncte marcate pe final.

James Padgett a fost cel mai bun jucător al echipei noastre cu 23 de puncte și 7 recuperări. Lucas tohătan a reușit 16 puncte și 4 recuperări. Mirel Dragoste a venit de pe bancă cu 10 puncte plus 2 pase decisive. Blake și Pratt au terminat cu 8 puncte, McGrew cu 7 și Tamulis cu 7 puncte.