logo-csu
Urmatorul meci
CSA Steaua VS BC CSU Sibiu

Sala Mihai Viteazu - 2020-03-13 7:45 PM

LIVE pe DigiSport

Înfrângere la Oradea. Duminică jucăm la Timișoara


 

BC CSU Sibiu se înoarce de la Oradea cu o înfrângere, scor 75-60 ()18-27, 27-10, 19-8, 11-15) pentru gazde și se pregătește de o nouă deplasare, la Timișoara. Baschetbaliștii sibieni vor juca duminică, 8 martie, în Sala Constantin Jude, de la ora 18:00. Partida va fi transmisă LIVE pe DigiSport.

 

 

Galben-albaștrii au avut un start de partidă în forță, instalându-se la conducere în primele minute. Elevii lui Dan Fleșeriu au arătat o energie bună, astfel că primul sfert l-au încheiat în avantaj, 17-27. Pe parcursul sfertului al doilea însă, gazdele și-au intrat în ritm, au recuperat din deficit și au trecut la conducere, astfel că echipele intrau la vestiare la scorul de 45-37. După pauză, baschetbaliștii sibeini nu au mai avut aceeași prospețime și, pe fondul unor greșeli și ratări, confruntarea s-a încheiat la diferență de 15 puncte, în favoarea Oradiei. Partida de la marți a consemnat debutul lui Larry Gordon pentru echipa noastră și a avut o evoluție destul de bună având în vedere că se află în perioada de acomodareLa finalul partidei de la Oradea, antrenorul BC CSU Sibiu a declarat:

 

”Am făcut un joc foarte slab, mult sub așteptările tuturor. Procentajele la aruncări -38% la 2 puncte și aruncările libere și 30% la 3 puncte- sunt o oglindă a jocului slab. Ceea ce doare mai mult este lipsa de cobativitate în apărare. O echipă bună de acolo câștigă meciul iar noi nu am arătat ca o echipă valoroasă iar pentru atitudinea aceasta nu avem nici o scuză. E adevărat că, matematic, este foarte puțin probabil să urcăm un loc în clasament, dar în nici un caz nu trebuie să mai arătăm această atitudine în meciurile care urmează. Așa cum am zis și înainte de meci, chiar dacă rezultatul nu este important, jocul trebuie să fie din ce în ce mai bun. Singura veste bună, după acest meci, este că jocul poate să fie mult mai bun”, a spus Dan Fleșeriu.

 

Cel mai bun jucător al echipei noastre, în meciul de la Oradea, a fost Barry Stewart care a reușit 13puncte, 4 recuperări, 3 assist-uri, urmat de Larry Gordon cu 9 puncte, 8 recuperări și 2 assist-uri, Rolland Torok 8 puncte și 4 recuperări, Randal Falker 7 puncte și 8 recuperări, Isaiah Philmore 5 puncte și 4 recuperări, Lucas Tohătan 5p, Jared Jordan 4 puncte și 3 assist-uri, Chris Cooper 4 puncte și 4 rec, David Engie 3p, Robert David Stan 2p.

În următoarea etapă, BC CSU Sibiu va juca în deplasare la SCM Timișoara, duminică, 8 martie, ora 18:00.

 


35089 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 U-Banca Transilvania Cluj 15/3 33
2 CSM CSU Oradea 15/3 33
3 BC CSU Sibiu 12/7 31
4 CS Dinamo Bucuresti 7/11 25
5 Steaua Bucuresti 7/10 24
6 SCM Timisoara 5/13 23

PARTENERI