CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Înfrângere la Cluj

Baschetbaliștii sibieni au suferit o înfrângere pe terenul liderului din clasament, U-BT Cluj Napoca, în partida disputată seara trecută în Polivalentă, scor 91-80 (23 – 21, 21 – 20, 19 – 26, 28 – 13)

În fața a peste 100 de suporteri care au efectuat deplasarea la Cluj pentru a-și susține favoriții, BC CU Sibiu nu a avut o misiune ușoară. Deși în primele trei sferturi, partida a fost echilibrată, echipele alternând la conducere, în sfertul deciziv gazdele s-au desprins. Au marcat 28 de puncte, în timp ce jucătorii noștri au reușit să pună doar 13 puncte pe tabelă.

La finalul meciului, antrenorul BC CSU Sibiu a făcut următoarea declarație:

”Sunt dezamăgit pentru că au fost câteva faze în care, dacă am avut 4 puncte, ne-am speriat că am putea câștiga și nu am mai atacat. Am avut 3 sau 4 atacuri în care, pur și simplu, nu am mai reușit să aruncăm la coș. Doar în momentele acelea am dezamăgit. Cred că am jucat la niveul nostru maxim iar Clujul la mai puțin de 75% din potențial, având în vedere că sunt obosiți iar diferența dintre noi și ei se face la jucătorii de pe bancă. Faptul că ei joacă cu Vlad Moldoveanu al șaselea sau al șaptelea jucător, spune totul. Îi felicit pe cei de la Cluj pentru așa o echipă frumoasă și așa o sală frumoasă. Sper să mai aibă încă șanse să se califice în FIBA Cup, deși știu că este foarte greu, dar ar fi foarte bine pentru România. I-am felicitat și pe băieții mei, în vestiar, pentru că astăzi au făcut maximum posibil”, a declarat Dan Fleșeriu.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Hardy 21p, Popescu 19p, Mijajlovic 16p, Lalovic 10p,  Cooper 8p, Davis 4p, Paliciuc 2p.

În etapa următoare BC CSU Sibiu joacă pe teren propriu cu Dinamo București, sâmbătă 21 ianuarie 2017, de la ora 18:00. Biletele pentru această partidă se pun în vânzare începând de luni, 16 ianuarie, la sediul Clubului din str. Rennes, nr.2, între orele 9 și 15 dar și online, pe www.csusibiu.ro