CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

Înfrângere categorică în fața deținătoarei trofeului FIBA Europe Cup

Echipa noastră a cedat și în al treilea meci din FIBA Europe Cup. Într-un meci jucat miercuri seară, 1 noiembrie, pe teren propriu în fața lui Anwil Wloclawek, deținătoarea trofeului, BC CSU Sibiu s-a văzut învinsă cu scorul de 79-41.

Elevii lui Tomas Rinkevicius au început excelent meciul și nimic nu anunța a astfel de desfășurare a scorului. Barro a marcat primele patru puncte ale meciului, după care Mirel Dragoste a dus scorul la 7-2. Ulterior, jocul s-a echilibrat, iar primul act se încheia cu scorul de 17-14 în favoarea „galben-alabștrilor”. Actul secund a fost unul de utiat, cu doar cinci puncte marcate de băieții noștri. Anwil nu a ratat șansa de a se desprinde și intrau la cabine cu un avantaj de 19 puncte, 22-41. Sfertul trei a oprit orice șansă pentru echipa noastră să se poată gândi la revenire. După 30 de minute de joc, polonezii aveau 32 de puncte avantaj. Ultimul act al partidei a fost fără istoric, iar la final s-a înregistrat scorul de 41-79.

Mouhamed Barro a fost cel mai bun jucător al echipei noastre cu 13 puncte, 9 recuperări și 4 intercepții.

Au mai marcat: Uță – 8 puncte, Gavriloaia – 7, Kuti – 5, Dragoste – 3, Ivanov – 3 și Pratt – 2.

BC CSU Sibiu revine în Liga Națională de Baschet Masculin Getica 95 cu un meci pe terenul lui CSM Târgu Mureș, sâmbătă, 4 noiembrie, de la ora 18:00.