BC CSU SIBIU VS ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca

Sala Transilvania Sibiu - 2024-03-24 7:15 PM

DigiSport, PrimaSport, FRB TV

Încheiem 2020 pe primul loc în clasamentul LNBM

Încheiem anul 2020 pe primul loc în clasamentul LNBM, după victoria cu BC SCM Timișoara, scor 92-85  ( 18-19, 17-24, 22-13, 21-22, 14-7). Partida a fost una spectaculoasă și a avut nevoie de prelungiri pentru a se decide câștigătoarea. În 6-7 ianuarie, baschetul revine în Sala Transilvania, cu un nou turneu, la care participă, alături de echipa noastră, FC Argeș Pitești, CSM Târgu Jiu și CSM Galați.

Baschetbaliștii sibieni au reușit o nouă victorie în campionat, împotriva echipei din Timișoara. Partida a fost una extremd echilibrată și, după 40 de minute a fost nevoie de o repriză de prelungiri pentru a se decide învingătoarea. Ambele echipe au arătat multă determinare și dorință de victorie, astfel că misiunea baschetbaliștilor sibieni nu a fost deloc simplă. În final, minutele suplimentare au curs în favoarea echipei noastre . La finalul meciului, Rolland Torok și Dan Fleșeriu au declarat:

”A fost puțin mai complicat decât ne așteptam și poate aici am greșit noi pentru că am începtum meciul foarte relaxați, neconcentrați după victoria cu Oradea. Ar trebui să învățăm din asta iar la următoarele meciuri să nu mai începem așa neconcentrați și să încercăm să dăm totul pe teren, încă din primul minut”, a spus Rolland Torok.

”A fost un meci aproape imposibil de digerat pentru că nu am reușit să ne găsim ritmul, nu am reușit să fim concentrați, am luat o mulțime de decizii greșite. Am venit după un efort extrem de mare cu o seară înainte, Timișoara au avut câteva ore în plus de a-și reveni. Nu știu dacă asta contează sau nu, dar, una peste alta, o victorie este o victorie și este extrem de importantă pentru noi. Am dorit-o și îi felicit pe jucătorii noștri pentru caracter  și pentru că, deși nu au prin o zi bună, au reușit să obțină victoria. Felicit echipa Timișoarei pentru că a depus un efort puternic, la care nu ne așteptam și pe care îl face doar o echipă foarte bună și foarte unită”, a spus Dan Fleșeriu.

Cel mai bun jucător din tabăra noastră a fost Isaiah Philmore cu 18p și 5 rec., urmat de Lucas Tohătan cu 16p, 5rec,3 asisturi, Rolland Torok cu 15p, 7rec, Marquis Addison 13p, 9rec., în timp de Christopher Cooper a încheiat în double-double cu 12p și 12 rec. Au mai marcat: Kaelin Jakson 9p, Christian Lutete 5p  și Jayce Johnson 4p.

2021 debutează cu un nou turneu găzduit de BC CSU Sibiu, care va avea loc între 6 și 7 ianuarie, după următorul program: