logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CS Dinamo Bucuresti

Sala Transilvania - 2024-05-07 7:00 PM

FRB TV

Începe semifinala dintre BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea


BC CSU Sibiu debutează în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2022/2023 contra lui CSM CSU Oradea. Primul meci al seriei se dispută vineri, 28 aprilie, cu începere de la ora 19:00 la Oradea Arena. Partida va putea fi urmărită în direct pe Digi Sport, Prima Sport, dar și pe canalul de youtube al FRB TV.

 

Echipa noastră a ajuns în această fază a competiției, după ce a trecut cu 3-2 la general de CSO Voluntari, echipă care a beneficiat de avantajul terenului propriu. Băieții lui Tomas Rinkevicius au avut însă de plătit un preț destul de ridicat pentru această calificare. Roberts Blumbergs și Rareș Uță au suferit accidentări, care îi vor ține departe de parchet, cel puțin pentru primele două jocuri din semifinale. Nu au fost singurii jucători din lotul nostru cu probleme medicale. Mirel Dragoste, Aurelian Gavriloaia, Monyea Pratt și Mouhamed Barro resimt la rândul lor diverse probleme de sănătate.

 

De partea cealaltă, CSM CSU Oradea, câștigătoarea sezonului regulat, a avut parte de un sfert de finală mai liniștit. Bihorenii au trecut cu 3-0 la general de SCM Timișoara, singurul emoții avându-le chiar la meci 3, pe care l-au câștigat în overtime.

 

BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea s-au întâlnit în două rânduri în acest sezon, în Top 10 și de fiecare dată câștig de cauză a avut gruparea de pe Criș. Meciul de la Oradea a fost unul foarte echilibrat, câștigat la ultima fază de gazde, scor 81-80. Acel joc s-a desfășurat în Arena Antonio Alexe. La retur, CSM CSU Oradea s-a impus mai clar, cu 91-70.

 

În istoria playoff-ului, echipa noastra s-a întâlnit de trei cu Oradea. De fiecare dată avantajul terenului propriu a fost de partea galben-albaștrilor, dar orădenii au triumfat la final. Acum avantajul terenului propriu se află în tabăra adversa.

 

Primul meci dintre CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu va fi arbitrat de o brigadă formată din Marius Ciulin, Laurențiu Grigoraș și Cristian Trofim.

 

Programul complet al seriei din semifinale:

  • Meciul 1 – vineri, 28 aprilie, ora 19:00, Digi Sport 3, Prima Sport 3, FRB TV (Oradea Arena)
  • Meciul 2 – duminică, 30 aprilie, ora 20:00, Digi Sport 2, Prima Sport 2, FRB TV (Oradea Arena)
  • Meciul 3 – joi, 4 mai, ora 19:00, Digi Sport, Prima Sport, FRB TV (Sala Transilvania, Sibiu)
  • Meciul 4 (dacă va fi nevoie) – sâmbătă, 6 mai, ora 17:55, Digi Sport, Prima Sport, FRB TV (Sala Transilvania, Sibiu)
  • Meciul 5 (dacă va fi nevoie) – marți, 9 mai, ora 19:00, Digi Sport, Prima Sport, FRB TV (Oradea Arena)
  •  

Așadar, BC CSU Sibiu are în față o misiune imposibilă în seria cu CSM CSU Oradea. Pe lângă faptul că întâlnește cea mai bună echipă după sezonul regulat, echipa condusă de Tomas Rinkevicius se confruntă cu serioase probleme de sănătate, în principal la pozițiile mari.

 

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.


186305 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 18/0 36
2 CSM CSU Oradea 14/4 32
3 CSO Voluntari 10/8 28
4 CS Rapid Bucuresti 9/9 27
5 BCMU FC Arges Pitesti 9/9 27
6 BC CSU SIBIU 7/11 25
7 CSM ABC Athletic Constanta 7/11 25
8 CS Dinamo Bucuresti 6/12 24
9 Corona Brașov 5/13 23
10 CSM Tg.Mureș 5/13 23

PARTENERI