logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU Sibiu VS ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca

BT Arena, Cluj Napoca - 2021-03-06 6:25 PM

LIVE pe DigiSport

Final de Turneu! BC CSU Sibiu încheie pe locul IV Memorialul Elemer Tordai 2020


 

CSO Voluntari câștigă trofeul Memorialului Elemer Tordai, după ce învinge, în finala turneului, pe Dinamo-Știința București, iar U-BT Cluj completează podiumul. BC CSU Sibiu termină pe locul al patrulea prima competiție de baschet seniori, de la debutul pandemiei. Evenimentul s-a desfășurat fără spectatori, dar DigiSport4 a transmis toate confruntările, iar meciurile au putut fi urmărite tot LIVE și online, pe pagina noastră de facebook.

 

 

 

Memorialul Elemer Tordai a debutat miercuri, de la ora 17:00, cu partida dintre U BT Cluj Napoca și CSO Voluntari, iar BC CSU Sibiu s-a duelat cu Dinamo Știința București, în prima zi a competiției. Joi a fost ziua finalelor. CSO Voluntari a depășit Dinamo Știința București, scor 93-89(15-25, 24-23, 26-29, 26-12), câștigând trofeul competiției. În finala mică, U-BT Cluj Napoca s-a impus în duelul cu BC CSU Sibiu, scor 83-75 (28-18, 22-20, 18-20, 15-17).  

 

”Am avut două meciuri slabe, al doilea chiar mai slab decât cel în prima zi. Din păcate, în ziua a doua a turneului am avut un meci total lipsit de energie, apărare cu foarte multe greșeli, de fiecare dată, și de acolo totul a mers foatrte prost. Vom putea să jucăm mai bine decât atât, evident, am jucat deja meciurile din Bulgaria mult mai bine decât atât și cu siguranță săptămâna care ne rămâne până la Cupa României remediem și vom face mai bine decât s-a văzut acum. Am folosit mai multe formule de joc pentru a-mi da seama cât de mult ne pot da jucătorii noștri, în condițiile în care trei dintre ei sunt roockie și încă alți jucători tineri care abia învață baschetul din Europa. Așadar, trebuie avută răbdare și cu siguranță vom arăta mai bine”, a spus Dan Fleșeriu, la finalul turneului.

 

Declarațiile celorlați antrenori pot fi urmărite pe pagina noastră de facebook.

 

Pentru al 3-lea an consecutiv, am acordat Bursa ”Ilie Mitea”, unui tânăr junior de perspectivă a Clubului nostru. Premiatul din acest an a fost Bogdan Bădițăscu, cel care, o dată cu Memorialul Elemer Tordai 2020, și-a făcut debutul în lotul de seniori. Tânărul de doar 15 ani a impresionat antrenorii lotului Under 18 ani a Clubului nostru, echipă cu care a cucerit medalia de bronz în recentul sezon încheiat, astfel că Dan Fleșeriu și Cătălin Vulc l-au cooptat și la seniori. Bogdan Bădițăscu va primi, pe lângă șansa de a se antrena alături de seniori, un premiu de 500 de euro oferit de apropiații familiei Mitea.

 

 

Turneul s-a disputat în condiții stricte, fără spectatori și respectând protocolul de desfășurare a competițiilor oficiale, aflat în vigoare. Toate partidele din cadrul Memorialului Tordai 2020 au putut fi urmărite LIVE pe DIGI SPORT 4, dar și pe pagina de facebook a clubului nostru.

 

 

Memorialul Elemer Tordai este un proiect cofinanțat de primăria Municipiului Sibiu, prin Agenda Sport 2020.

 


51864 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 BC CSU Sibiu 11/2 24
2 CSO Voluntari 9/4 22
3 BCMU FC Arges Pitesti 9/4 22
5 SCMU Craiova 9/4 22
5 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 10/0 20
6 CSM CSU Oradea 8/3 19
7 CS Dinamo Bucuresti 6/7 19
7 CS SCM Timisoara 6/5 17
9 CS Municipal Targu Jiu 3/10 16
10 CSA Steaua Bucuresti 5/6 16
11 CS Municipal 2007 Focsani 3/9 15
12 CS Municipal Galati 3/8 14
13 CSM VSKC Miercurea Ciuc 2/10 14
14 ABC Athletic Neptun Constanta 0/12 12

PARTENERI