CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

Final de an cu un final de meci pe muchie de cuțit

Echipa noastră a încheiat anul calendaristic 2023 cu o înfrângere pe terenul lui CSM Constanța. Partida a avut un final pe muchie de cuțit, la final rezultatul fiind favorabil gazdelor, scor 89-87, în meciul care a contat pentru etapa a 15-a din Liga Națională de Baschet Masculin Getica 95.

Prima repriză a meciului de la malul Mării Negre a fost un extrem de echilibrată. Doar în primul sfert, fiecare echipă a reușit să se desprindă la maxim două posesii. De fiecare dată gazdele au încheiat cu coș ultima acțiune din fiecare act și astfel la pauză se înregistra scorul de 48-46. Repriza secundă a început sub aceeași desfășurare, dar apoi gazdele au reușit să se desprindă pentru prima dată la o diferență din două cifre. Ecartul maxim s-a înregistrat în start de act decisiv, 15 puncte. Băieții noștri au arătat, ca de obicei, un spirit de luptă ridicat și au reușit să revină în meci. Pe final au existat două momente cheie. Rareș Uță a fost sancționat cu fault ofensiv la un blocaj, și astfel pierdeam posesia care ne putea aduce egalarea sau chiar avantajul. Mo Pratt a avut și el șansa să ne ducă în avantaj, dar mingea s-a încăpățânat să nu intre în coș. Finalul s-a mutat la linia de libere, dar din păcate nu am putut profita de ratările gazdelor.

Rareș Uță a fost cel mai bun jucător al echipei noastre cu 20 de puncte și 6 recuperări. Jay Threatt a reușit la rândul său 20 de puncte, lângă care a adăugat 5 recuperări și 6 pase decisive. Mirel Dragoste a reușit 13 puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive. Marc Loving a contribuit la rândul său cu 13 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă.

Au mai marcat: Gavriloaia – 6 puncte, Pratt – 6, Ivanov – 5 și Barro – 4 puncte.

De la acest meci a lipsit Nandor Kuti, cel care a suferit o accidentare la un antrenament din zilele premergătoare meciului de la Cosntanța.

BC CSU Sibiu în acțiune în 2024, când va primi vizita lui CSM Târgu Mureș într-un meci programat sâmbătă, 6 ianuarie, de la ora 18:00.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2023 și Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania.