BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

FIBA Europe Cup: Calificarea mai departe se joacă vineri

BC CSU Sibiu are nevoie de victorie astăzi, pentru a-și asigura calificarea mai departe în FIBA Europe Cup, după ce partida cu Besiktas JK a fost adjudecată de gazde, scor 90-81. Baschetbaliștii sibieni au avut o zi mai puțin bună, iar în sfertul al treilea al partidei nu au reușit să mențină ritmul. Chiar și cu revenirea din sfertul decisiv, atunci când au marcat 33 de puncte, tot nu au reușit să își apropie victoria.

Startul meciului a fost unul bun, pentru galben-albaștrii, aceștia s-au instalat la conducere. Conduceam cu 12p, dar Besiktas a recuperat handicapul, iar primul sfert s-a încheiat la egalitate. Până la pauză meciul s-a menținut echilibrat, dar în sfertul al treiilea s-a produs o cădere. N-am reușit să marcăm decât 6 puncte, iar adversarii au profitat pentru a se distanța. Chiar dacă în ultimele 10 minute am reușit să recuperăm din handicap, tot nu a fost suficient, iar partida a fost câștigată de gazde, la 9 puncte.

”Am jucat bine, câteva minute, însă nu am reușit să arărtăm un baschet de calitate, tot meciul. Nu știu dacă a fost oboseala sau altceva, cert este că nu avem scuză pentru modul în care ne-am prezentat în sfertul al treilea. Trebuie să ne revenim, știm foarte bine ce suntem capabili să facem și asta e tot ce mai contează acum”, a spus Marquis Addison.

”Am jucat mult prea moale pentru a merita victoria și mult prea tenionați. Era o șansă istorică pentru noi să ne asigurăm calificarea iî turul următor. Din păcate, nu am abordat meciul corect, probabil că acesta este principalul lucru. Besiktas  a vrut să demonstreze că ce s-a întâmplat cu Oradea  nu îi reprezintă și au jucat senzațional, au marcat foarte bine de 3p, în prima parte a jocului iar în sfertul al treilea ne-au măcelărit. A fost extrem de greu să îl apărăm pe jucătorul lor, pivot, dar mai avem un meci și să sperăm că vom putea juca mai bine să să mergem acasă cu o calificare. Băieții au dat tot ce au putut, nu au renunțat niciun moment  și de aceea am și revenit de la 25-26 de puncte, la sub 10 puncte, lucru care, să sperăm că ne va ajuta în economia calificării”, a declarat, la finalul meciului, Dan Fleșeriu.

Cel mai bun jucător al BC CSU Sibiu a fost Marquis Addison cu 23p, 6 rec., 3 ass, 5 st., urmat de Kaelin Jackson cu 14p, 3as. 5st, Isaiah Philmore 12p, Kevin Hardy 10p, 6rec., 5as., Christopher Cooper 8p, 9rec., Lucas Tohătan 7p, 6as., Rolland Torok 5p, 7rec., Jayce Johnson 2p.

BC CSU Sibiu are nevoie de victorie astăzi, de la ora 14:00, cu CSM Oradea, pentru a-și asigura calificarea mai departe în FIBA Europe Cup.