logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CS Valcea

Sala Transilvania - 2023-09-25 1:00 PM

LIVE pe FRB TV

Echipa noastră încheie sezonul regulat la Constanța


BC CSU Sibiu încheie sezonul regulat al Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2022/2023 cu un meci în deplasare, pe terenul lui CSM Constanța. Partida este programată vineri, 7 aprilie, de la ora 20:00 în Sala Sporturilor din Constanța și va putea fi urmărită în direct pr FRB TV.

 

Acest ultim joc din sezonul regulat are miză doar pentru echipa noastră, care în cazul unei victorii, corobarate și cu celelalte rezultate, poate obține un poziție mai bună în clasament înaintea playoff-ului. De partea cealaltă, CSM Constanța este lipsită de presiune la acest joc, fiind deja eliminată din lupta pentru ocuparea unui loc de playoff.

 

Trupa lui Tomas Rinkevicius se deplasează la Constanța după o victorie pe teren propriu cu Dinamo București, scor 80-68, într-un meci în care a revenit de la un deficit de 19 puncte pe tabelă.

 

CSM Constanța vine după o înfrângere pe terenul campioanei, U BT Cluj-Napoca, cu scorul de 90-59. Totuși, cu o rundă înainte, constănțenii au reușit să treacă pe teren propriu de Rapid București cu scorul de 79-78.

 

Partida tur de la Sibiu a fost una echilibrată între cele două combatante de vineri, dar câștigată la final de galben-albaștri cu scorul de 78-74. A fost un meci în care băieții noștri și-au creat un avantaj din două cifre în partea secundă, dar finalul nu a fost lipsit de emoții, după ce oaspeții de atunci nu au renunțat la luptă. Roberts Blumbergs a fost cel mai bun marcator în acel joc cu 18 puncte, urmat de Mouha Barro cu 15 puncte și Mirel Dragoste cu 14 puncte.

 

Meciul dintre CSM Constanța și BC CSU Sibiu va fi arbitrată de o brigadă formată din Șerban Rașoga, Dragoș Barbu și Vlad Dumitrescu, iar comisar din partea FRB va fi Tiberiu Rist.


80268 vizualizari

Galerie fotoCLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 CSM CSU Oradea 0/0 0
2 BC CSU SIBIU 0/0 0
3 SCMU Craiova 0/0 0
4 BCMU FC Arges Pitesti 0/0 0
6 CSM Tg.Mureș 0/0 0
7 CS Municipal Ploiesti 0/0 0
8 CS Municipal 2007 Focsani 0/0 0
9 CS Valcea 0/0 0

PARTENERI