logo-csu
Urmatorul meci

CSO Voluntari

VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Gabriela Szabo - 2024-04-16 7:00 PM

FRB TV

Două victorii la Constanța și calificare în Final 8-ul Cupei României


Echipa noastră a avut parte de un debut lansat în sezonul 2023/2024 și a înregistrat două victorii în cadrul turneului de calificare în Final 8-ul Cupei României, desfășurat la Constanța. BC CSU Sibiu a început cu o victorie în fața gazdelor de la CSM Constanța, iar o zi mai târziu, pe 16 septembrie, și-a adjudecat calificarea cu un nou succes în fața celor de la CS Vâlcea 1924.

 

BC CSU Sibiu vs CSM Constanța 84-80

 

Băieții lui Tomas Rinkevicius au început bine meciul, iar primele două coșuri erau marcate de Rareș Uță și Mirel Dragoste. Jocul a rămas echilibrat, dar fără ca formația noastră să vadă condusă pe tabelă în primul sfert, înregistrându-se doar două egalități, pentru ca primele două minute de joc să se încheie cu scorul de 20-14. În actul secund a venit un parțial de 10-0 pentru „galben-albaștri”, care se desprindeau pentru prima dată la o diferență formată din două cifre. Seria bună a continuat și diferență maximă a ajuns la 16 puncte, după o triplă a lui Mirel Dragoste. Pe final de repriză, gazdele au reușit să mai reducă din deficit, dar un nou coș de la distanță, semnat de Aurelian Gavriloaia, a făcut ca la pauză să se consemneze scorul de 45-35.

 

La reluarea jocului, constănțenii au reușit un asalt prin care egalau rapid situația pe tabelă. O triplă a lui Cizauskas, au dus gazdele pentru prima dată la două posesii în față. Pavlin Ivanov a răsspuns cu o triplă, dar la final de sfert trei tot Constanța era în față, 66-63. Actul decisiv a început cu un run de 7-0 și  băieții noștri și-au recăpătat încrederea. Mo Pratt a avut o prestație determinantă în acest ultim sfert, el fiind cel care a marcat 11 puncte în această perioadă de joc. Reveniți la două posesii în față, băieții noștri nu au mai avut emoții în gestiona rezultatul și a-și adjudeca prima victorie în turneul de calificare.

 

Monyea Pratt a fost omul meciului cu 17 puncte, 8 recuperări și 5 pase decisive. Rareș Uță și Mirel Dragoste au contribuit fiecare cu câte 12 puncte. Kyle Adnam și Pavlin Ivanov au marcat fiecare câte 11 puncte, iar Aurelian Gavriloaia a adăugat 10 puncte.

 

CS Vâlcea 1924 vs BC CSU Sibiu 71-86

 

Primul sfert al acestui duel a fost unul echilibrat, chiar dacă echipa noastră a dat impresia că poate să se desprindă rapid. Adversarii au găsit răspuns mereu și doar parțialul de 7-0 din ultimele două minute au făcut că băieții noștri să fie în avantaj după 10 minute de joc, 25-22. Meciul s-a rupt în actul secund, câștigat cu 27-11 de băieții noștri. Yordan Minchev și Rareș Uță au fost în prim plan în această perioadă de joc, pentru a se intra la cabine cu scorul de 52-33.

 

Sfertul trei a adus din nou un recul pentru băieții conduși de pe bancă de Tomas Rinkevicius. CS Vâlea a reușit să reducă mult din deficitul de pe tabelă și înaintea actului decisiv mai avea doar 8 puncte de recuperat, scor 68-60. „Galben-albaștri” au învățat lecția din meciul precedent și nu au permis ca diferența să scadă și mai mult. La jumătatea ultimului sfert, Yordan Minchev marca un coș de la distanță, prin care ducea scorul la 78-62 și învingătoarea din acest meci nu se mai putea pune sub semnul întrebării. Diferența a urcat din nou, până la 20 de lungimi, pentru ca la final să se înregistreze scorul de 86-71.

 

Yordan Minchev a fost principalul marcator cu 22 de puncte, înregistrând și un double-double cu 10 recuperări, plus 3 pase decisive. Rareș Uță a fost și el în double-double cu 19 puncte și 11 recuperări. Pavlin Ivanov a contribuit cu 15 puncte.

 

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2023 și Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania. 


101866 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 18/0 36
2 CSM CSU Oradea 14/4 32
3 CSO Voluntari 10/8 28
4 CS Rapid Bucuresti 9/9 27
5 BCMU FC Arges Pitesti 9/9 27
6 BC CSU SIBIU 7/11 25
7 CSM ABC Athletic Constanta 7/11 25
8 CS Dinamo Bucuresti 6/12 24
9 Corona Brașov 5/13 23
10 CSM Tg.Mureș 5/13 23

PARTENERI