BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Două succese la București pentru echipa de Liga I

BC CSU 2 Sibiu a obținut două victorii în acest sfârșit de săptămână la București. Echipa lui Tomas Rinkevicius a disputat un meci restant din etapa 14 cu CS Agroniomia București și jocul din etapa curentă, a 17-a, contra celor de la CNAV Eagles București.

Primul joc s-a disputat vineri, 25 martie, contra celor de la Agronomia București. Partida a fost destul echilibrată în primele trei sferturi, după care „galben-albaștrii” au tranșat meciul cu un parțial de 20-9 în ultima secvență de joc. Astfel BC CSU 2 Sibiu s-a impus în fața celor de la Agronomia București cu scorul de 68-54.

Rareș Ardelean a fost cel mai bun jucător al acestui meci cu 17 puncte, 9 recuperări și o pasă decisivă. Daniel Banciu a contribuit cu 13 puncte, 8 recuperări și o pasă decisivă. Sebastian Costeiu a adăugat 11 puncte, 9 recuperări și 4 pase decisive, iar Luca Năstruț 10 puncte, 9 recuperări și 6 pase decisive.

Meciul cu CNAV Eagles București de sâmbătă, 26 martie, a avut o altă desfășurare. Echipa noastră a început în forță partida și a câștigat primul sfert cu 28-10. Următoarele două sferturi au adjudecate de gazde, care au redus ecartul pe tabelă. BC CSU 2 Sibiu a închis din nou partida în forță și s-a impus la final cu scorul de 86-71.

Sebastian Costeiu a fost omul meciului cu 33 de puncte, 14 recuperări și 2 pase decisive. Luca Năstruț a reușit 19 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă. Au mai marcat: Daniel Banciu – 9 puncte, Rareș Ardelean – 8 puncte, Bogdan Bădițașcu – 6 puncte, Victor Georgescu – 5, Vlad Georgescu – 4 și Rareș Popa – 2.

Tomas Rinkevicius a rulat tot lotul la această partidă și au mai evoluat Codrin Ivan și Alexandru Rotar

.

BC CSU 2 Sibiu are un bilanț de 9 victorii și 6 înfrângeri în Liga I, ocupând poziția a 6-a în clasament.