BC CSU SIBIU VS

CSO Voluntari

Sala Transilvania - 2024-04-20 8:00 PM

Debut cu victorie în playoff

BC CSU Sibiu a câștigat prima partida din seria de 5 meciuri cu CSO Voluntari din sferturile de finală ale Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2022/2023. Trupa antrenată de Tomas Rinkevicius a controlat partida jucată miercuri, 12 aprilie, în Sala Gabriela Szabo, de la un capăt la celălalt, pentru a se impune la final cu scorul de 92-78.

Startul de meci a fost unul echilibrat, iar cele două echipe au mers  umăr la umăr până aproape de jumătatea actului inaugural, când Mo Pratt, găsit excelent în „vopsea”, ducea scorul la 15-11. De aici și-au intrat în rol pe faza ofensivă Blumbergs și Whelan, care au facilitat desprinderea echipei tabelă, astfel că după primele 10 minute de joc scorul era de 33-22. În sfertul doi, gazdele au reușit în două rânduri să reducă deficită la doar două posesii, dar de fiecare băieții noștri au găsit răspuns, prima dată prin Manchon, apoi prin Whelan. Ouasmane Barro a fost cel care a refăcut diferența din două cifre, iar repriza se încheia cu trei libere de Gaston Whelan, iar scorul ajungea la 55-40.

Sfertul trei a fost cel în care soarta partidei a fost decisă definitiv. Mo Pratt cu un coș de la distanță a făcut ca diferența să ajungă pentru prima dată la peste 20 de lungimi. Ecartul maxim a ajuns la 25 de puncte pe parcursul acestei perioade, care avea să se încheie cu scorul de 74-53. Ultima secvență de joc a fost fără istoric, gazdele reușind doar să mai limiteze proporțiile scorului. La final se consemna 92-78 pentru BC CSU Sibiu, care în urma acestui rezultat „a furat” avantajului terenului propriu.

Roberts Blumbergs a fost cel mai bun marcator al echipei noastr, cu 21 de puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive. Rareș Uță l-a secondat cu 15 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive. Mo Pratt a fost aproape de triple-double, după 14 puncte, 10 pase decisive și 9 recuperări. Gaston Whelan a încheiat și tot cu 14 puncte, plus 6 pase decisive și 3 recuperări.

Au mai marcat: Mirel Dragoste – 9 puncte (1r), Mouha Barro – 9 puncte (2r), Daniel Machon – 9 puncte (3r) și Aurelian Gavriloia – 2 puncte (7r+2a).

Meciul 2 al seriei dintre CSO Voluntari și BC CSU Sibiu se joacă vineri, 14 aprilie, tot de la ora 18:30 în Sala Gabriela Szabo.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2023 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.