CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

CSU Atlassib Sibiu pierde duelul de la Oradea

Galben-albaștrii se întorc cu o înfrângere de la Oradea. Sibienii nu au rușit o partidă la fel de bună ca cea de la începutul săptămânpp, așa că gazdele și-au adjudecat voctoria, la capătul celor 40 de minute regulamentare, scor 100-62 (36 – 15, 26 – 17, 24 – 18, 14 – 12).

Deși au plecat cu moralul bun la Oradea, după meciul din etapa precedentă cu Steaua CSM Eximbank, sibienii lui Dan Fleșeriu nu au reușit să se impună pe terenul liderului, CSM CSU Oradea. La finalul partidei, Dan Fleșeriu a declarat:

”Îi felicit pe cei din Oradea pentru echipa bună pe care și-au făcut-o și chiar le doresc să ajungă să joace finala, cu o echipă condusă tot de un antrenor român. Sunt puțin dezamăgit de jocul prestat de noi în apărare. Mă așteptam la mai mult, dar, se pare că meciul de luni, cu Steaua, ne-a stors de energie. Din păcate am jucat cu o rotație scurtă, fără Harrisoncare este accidentat, și fără Calotă care e bolnav. Așadar, nu am avut prea multe soluții, iar cei care au venit de pe bancă nu au dat randament, deși au încercat. Nu trebuie însă să ne facem probleme. Este o înfrângere dureroasă, dar care ne mai aduce cu picioarele pe pământ, din euforia de zilele trecute, după meciul cu Steaua. Până la urmă tot înfrângere este contabilizată și cea de după prelungiri și dacă pierzi la 40 de puncte. Noi trebuie să ne vederm de drumul nostru, să muncim și să ne creștem ritmul în apărare și așa vom reuși să jucăm de la egal la egal cu orice echipă”, a spus Dan Fleșeriu, antrenorul principal al CSU Atassib Sibiu.

Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Tincu 14p, Hardy 10p, Gilbert 9p, Mijajlovic 7p, Lalovic 7p, Paul 7p, Păun 5p, Cioacătă 3p.

În următoarea etapă, CSU primește vizita celor de la  BC Mureș Târgu Mureș, sâmbătă,  26 martie 2016, la Sala Transilvania, de la orele 19:00.