logo-csu
Urmatorul meci
CS Dinamo Bucuresti VS BC CSU Sibiu

Sala Dinamo Bucuresti - 2021-10-30 6:00 PM

Live on FRB TV

CR: Victorie în primul meci din dubla cu CSM Ploiești


BC CSU Sibiu face primul pas spre calificarea în turul al doilea din Cupa României după victoria de vineri de la Sala Transilvania, cu CSM Ploiești, scor 80-74. Returul se joacă luni, în Sala Olimpia din Ploiești. În primul meci oficial, Justas Tamulis a fost cel mai bun jucător din tabăra noastră, încheind cu 24 de puncte, 3 recuperări și 2 assist-uri. 

 

Debut cu dreptul pentru baschetbaliștii sibieni în competițiile oficiale din noul sezon, după victoria extrem de muncită din meciul din Cupa României disputat vineri, în Sala Transilvania. Sibienii au început cu Lucas Tohătan, Mirel Dragoste, Justas Tamulis, Monyea Pratt și Rraeș Uță în teren și au reușit să se instaleze la conducere de la începutul partidei. Prima secvență a fost adjudecată la scorul de 24-17, dar în sfertul al doilea, ploieștenii au început să dea semne de revenire, câștigând  sfertul al doilea (15-16), dar și cel de al treilea (14-20). BC CSU Sibiu însă au arătat mai multă luciditate în meci, în ultimul sfert, reușind să își asigure victoria la 6 puncte. 

La finalul meciului Justas Tamulis și Dan Fleșeriu au declarat: 

”A fost un meci greu pentru noi, dar trebuie, în primul rând să schimbăm ceva în mentalitate. E, într-adevăr o victorie, e bine, dar mai avem multe de îmbunătățit în jocul nostru și vom încerca să facem acest lucru luni. A fost primul meci al sezonului și trebuie să învățăm din greșelile pe care le-am făcut în acest meci, atât în apărare cât și în atac. Dar e doar începutul sezonului și sper ca totul să fie bine”, a spus Justas. 

Este o victorie extrem de muncită. Știam că va fi un meci foarte greu, de problemele din echipa noastră, de accidentări. În mod normal am fi putut juca doar cu românii astăzi și ne-ar fi fost și mai greu. Mă bucur că cei care au intrat în teren au luptat până la epuizare și sper să ne revenim până la retur și să facem un meci mai bun!, a completat Dan Fleșeriu. 

Cel mai bun jucător al echipei noastre a fost Justas Tamulis care a încheiat cu 24p, 3 rec. 2 assist-uri, urmat de Evan Fitzner cu 22 p și 9 rec.,  Mirel Dragoste 10p, Monyea Pratt 9p, 8 rec, 5 assit-uri, Lucas  Tohătan 8p, 4 assituri și Rareș Uță 7p, 6 rec.

 

Partida retur este programată pentru luni, 27 septembrie, în Sala Olimpia din Ploiești. 

 

Acțiune cofinanțată de Primăria Sibiu prin Agenda Sport 2021 și de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul public Sala Transilvania. 

 


13468 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 BCMU FC Arges Pitesti 2/0 4
2 CSM CSU Oradea 2/0 4
3 CS Municipal Ploiesti 2/0 4
4 CS Rapid Bucuresti 1/1 3
5 CS Municipal 2007 Focsani 1/1 3
6 CSA Steaua Bucuresti 1/1 3
7 ABC Athletic Neptun Constanta 1/0 2
8 SCMU Craiova 1/0 2
9 CSO Voluntari 1/0 2
10 CS Dinamo Bucuresti 0/2 2
11 BC CSU Sibiu 0/2 2
12 CS Municipal Targu Jiu 0/2 2
13 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 1/0 2
14 CSM VSKC Miercurea Ciuc 0/2 2
15 CS SCM Timisoara 0/1 1
16 CS Municipal Galati 0/1 1

PARTENERI