BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Câștigăm ultima deplasare din sezonul regulat, la Focșani

BC CSU Sibiu a câștigat ultimul joc disputat pe teren străin în sezonul regulat al Ligii Naționale de Baschet – ediția 2021/2022. Trupa lui Miguel Angel Hoyo s-a impus vineri, 15 aprilie, pe terenul celor de la CSM Focșani, cu scorul de 73-65, victorie conturată în partea a 2-a a meciului.

Tehnicianul iberic a început partida în următoarea formulă: Lucas Tohătan, Mirel Dragoste, Justat Tamulis, Tanner McGrew și Rareș Uță.

Partida din Vrancea a început favorabil gazdelor, chiar dacă s-au marcat puține puncte. Ultimul minut și jumătate din primul sfert avea să șteargă puțin această impresie. Toni Rotaru marca un coș de la distanță, iar Olaf Schaftenaar ne ducea pentru prima dată în meci în avantaj. Onno Steger a schimbat din nou conducerea pentru echipa cu o triplă și primul act se încheia cu scorul de 16-15 pentru CSM Focșani. Gazdele reluau jocul așa cum l-au încheiat cu un coș de 3 puncte. James Padgett egala ostilitățile pe tabelă cu două reușite la rând din apropiere. A urmat însă un run de 11-0 pentru vrânceni, care puneau cea mai mare diferență pe tabelă. Răspunsul din partea „galben-albaștrilor” a venit din partea lui Javion Blake, care înscria de unul singur 7 puncte la rând. Jocul s-a echilibrat din acel moment, dar gazdele au păstrat un avantaj de două posesii. Așa avea să se intre și la cabine, cu scorul de 38-33 pentru CSM Focșani.

Startul reprizei secunde le-a aparținut tot gazdelor, cu Aliaksandr Pustahvar în prim plan, au dus din nou ecartul la unul format din două cifre, 44-34. Tonul revenirii a fost dat de Mirel Dragoste cu două coșuri marcate la rând, iar parțialul de 10-0 era închis de Lucas Tohătan, tot cu 4 puncte. Seria run-urilor a continuat, gazdele s-au desprins din nou, băieții noștri au revenit, iar după trei sferturi avean scor egal, 52-52. Actul decisiv a început perfect și a adus descătușarea de care elevii lui Miguel Angel Hoyo aveau nevoie. Un nou run, 12-0, în prima partea a sfertului a făcut ca BC CSU Sibiu să intre în controlul total al partidei. Ecartul a urcat până la un maxim de 13 puncte, 70-57 și gazdele nu au mai avut ceva face decât să mai reducă din deficit până la final. S-a încheiat 73-65 pentru BC CSU Sibiu, care a ajuns la 15 victorii în acest sezon și la al 6-lea succes pe teren străin.

Lucas Tohătan a fost cel mai bun marcator al echipei noastre cu 16 puncte, lângă care a adăugat 3 pase decisive și o recuperare. Javion Blake a venit de pe bancă cu 13 puncte, o pasă decisivă și o recuperare. Rareș Uță a terminat cu 12 puncte și 6 recuperări, în timp ce al doilea pivot, James Padgett a totalizat 11 puncte, 3 recuperări și o pasă decisivă.

Au mai jucat: Mirel Dragoste – 6 puncte, 4 pase decisive, 2 recuperări, Tanner McGrew – 5 puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive, Olaf Schaftenaar – 4 puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă, Toni Rotaru – 3 puncte și o pasă decisivă, Mo Pratt – 2 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive, Justas Tamulis – 1 punct, 4 recuperări și 4 pase decisive.

Echipa noastră încheie sezonul regulat cu două partide pe teren propriu. Primul este programat marți, 19 aprilie, cu începere de la ora 17:00 contra celor de la CSM CSU Oradea. Biletele pentru acest joc sunt disponibile AICI.