BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

CALIFICARE istorică în faza a doua a FIBA Europe Cup

BC CSU Sibiu se califică pentru prima dată, în istoria echipei, în primele 16 oponente care se vor duela în faza a doua a Fiba Europe Cup, după un duel românesc, cu Oradea, încheiat în favoarea noastră, scor la 78-70. Galben-albaștrii și-au asigurat calificarea după ce au obținut două victorii în grupă, cu Balkan Botevgrad, în prima zi a bulei de la Istanbul, și cu CSM Oradea astăzi.

Baschetbaliștii sibieni au început foarte bine partida cu Oradea și au reușit să se instaleze la conducere încă de la începutul meciului, reușind să își asigure chiar și un avantaj consistent. Finalul primului sfert avea să aducă accidentarea lui Lucas Tohătan, iar minsiunea noastră prea să se complice. Chiar dacă sfertul al doilea a fost unul extrem de slab pentru noi, după pauză băieții au intrat cu multă energie în teren și nu au mai dat șanse adversarilor. Au dat totul pe teren pentru această calificare istorică, iar finalul le-a aparținut. Sibiul este, pentru prima dată în primele 16 cele mai bune echipe în FIBA Europe Cup, iar următoarele meciuri se vor juca în a doua jumătate a lunii martie.

La finalul meciului Dan Fleșeriu a declarat:

”A fost un meci extrem de greu. Jucătorii noștri au depus un efort mare, până la epuizare, datorită meciului de aseară, cu Besiktas, în care a trebuit neapărat să strângem rezultatul, să avem o șansă și în cazul în care astăzi nu am fi reușit o victorie. Am ținut foarte mult conducătorii pe teren iar rezultatul s-a văzut rapid: accidentarea lui Lucas în primul sfert și al lui KJ, în sfertul al doilea, erau să ne strice planurile pe astăzi. Toți ceilalți au dat totul pe teren astăzi și îi felicit că au reușit să califce echipa noastră mai departe. Este o calificare istorică pentru orașul Sibiu și sper că toată lumea va fi bucuroasă pentru asta. Noi suntem și ne dorim să jucăm cât mai mult”, a spus Dan Fleșeriu, la finalul meciului.

Cel mai bun jucător din tabăra noastră a fost Kevin Hardy care a încheiat meciul cu 19p, 6rec, 6 asists, 3 steals, pentur un indice al eficienței de 20, fiind urmat de Marquis Addison cu 16p, 8 rec., 3 asists, Christopher Cooper  care a terminat în double double cu 13p și 10 rec., Lucas Tohătan care în doar 7 minute jucate, până la accidentare, a reușit 12 p și 2 asists, Isaiah Philmore cu 6 p și 6 rec., Rolland Torok și Kaelin Jackson câte 4 p, Aurelian Gavriloaia și Christian Lutete câte 2p.