BC CSU SIBIU VS CS Dinamo Bucuresti

Sala Transilvania - 2024-05-07 7:00 PM

FRB TV

Bilbao Basket s-a dovedit adversarul aproape imposibil care se preconiza

Partida de la Bilbao a adus a doua înfrângere pentru BC CSU Sibiu în FIBA Europe Cup. Formația noastră s-a văzut învinsă cu scorul de 89-64 în Țara Bascilor.

Jocul din Bilbao Arena a avut un început alert și se ajungea rapid la 9-8 pentru gazde, după ce în tabăra au punctat Uță, plus Dragoste și Minchev de la distanță. Gazdele au reușit să se desprindă după un parțial de +10, iar actul inagural s-a încheiat cu scorul de 29-17, după dunk-ul lui Hlinasson. În sfertul secund, echipa noastră a arătat o dispoziție bună de joc. Mirel Dragoste marca cu un step-back prin care îl păcălea pe Renfroe, iar mai apoi, Ivanov cu un coș de la distanță tăia ecartul la unul format din doar două cifre. Până la intrarea la cabine baiteții noștri nu au mai menținut ritmul și prima repriză se încheia cu scorul de 46-32.

Secvența secundă a meciului a început rău pentru „galben-albaștri”, care au marcat un singur coș în aproape șase minute scurse din sfertul trei. Bascii nu puteau rata șansa de a se desprinde, iar după această perioadă de joc conduceau cu scorul de 67-41. În ultimul act, băieții noștri au fost mai curajoși, încercând să reducă deficitul. Au reușit să câștige acest ultim sfert, dar la o diferență minim și astfel că jocul din Spania se încheia cu scorul 89-64.

Pavlin Ivanov cu 17 puncte a fost cel mai bun jucător din tabăra noastră, reușind să-și treacă în cont 4 recuperări și 2 pase decisive. Yordan Minchev a totalizat 11 puncte și 8 recuperări, iar tot aproape de double-double a fost și Rareș Uță cu 8 puncte și 9 recuperări.

Au mai marcat: Pratt – 8 puncte, Dragoste, Gavriloaia, Kuti – 5 puncte, Adnam – 3 puncte și Barro – 2 puncte.

Această perioadă continuă să fie una foarte încărcată pentru BC CSU Sibiu, care întâlnește duminică, 29 octombrie, pe teren propriu pe CSM Constanța. Meciul este programat de la ora 19:00, iar biletele sunt deja disponibile AICI.