CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

BC CSU Sibiu revine de la minus 18 puncte și învinge campioana României

Galben-albaștrii câștigă meciul de pe teren propriu, cu campioana României, CSM CSU Oradea, scor 74-70 (13-20, 17-28, 23-10,21-12), după două reprize total diferite și o revenire spectaculoasă de la minus 18 puncte.

BC CSU Sibiu obține o victorie importantă, după un meci intens, disputat în Sala Transilvania. După un început greoi, care a permis orădenilor să conducă și să își asigure un avantaj extrem de important, de 18 puncte, în partea a doua a meciului, elevii lui Dan Fleșeriu și-au intrat în ritm și au spulberat diferența de pe tabelă. Nu doar că au micșorat din handicap, dar au trecut și la conducere după mai multe momente de egalitate pe tabelă, iar fluierul final a încremenit tabela de marcaj la 74-70 pentru echipa noastră.

La finalul meciului, antrenorul sibian a declarat:

”A fost o victorie mult mai grea decât speram eu sincer. As fi vrut să jucăm cu agresivitate de la începutul meciului, nu să lăsăm adversarii să se ducă la 18 puncte și să trebuiască să revenim. Este bine că am câștigat, dar o să am o dispută care aș fi preferat să nu o am, cu jucătorii mei pentru ca îmi arată minute de joc în care joacă senzațional și nu știu de ce nu putem juca așa 40 de minute. Ei demonstrează că putem câștiga cu oricine, dar să nu uităm că Oradea a avut patru meciuri în 8 sau 10 zile și au fost foarte obisiți. Ar fi trebuit să profităm de acest lucru de la început. Dacă acum nu am fi putut să îi batem, nu știu când am mai fi reușit. S

unt o echipă excepțională, joacă Champions League, și dacă pentru noi este un vis să jucăm acolo, este o onoare ca în campionat să jucăm de la egal la egal cu ei. După pauză băieții s-au automotivat și au reușit să facă lucruri mai bune. Vom analiza meciul și vom vedea dacă la început a fost o greșeală de tactică sau pur și simplu nivelul nostru de energie a fost foarte scăzut”, a declarat Dan Fleșeriu, la finalul partidei.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Igor Mijajlovic și Kevin Hardy câte 20 de puncte, Bogdan Popescu 11p, Marcel Davis 8p, Boris Lalovic 7p, Radu Paliciuc 5p, Chris Cooper 3p.