CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

BC CSU Sibiu pierde, la 3 puncte, confruntarea cu U-BT Cluj

Baschetbaliștii sibieni au fost aproape de o victorie, în meciul disputat sâmbătă seara, în Sala Transilvania, cu U-BT Cluj, însă oaspeții au revenit pe final și au câștigat la trei puncte confruntarea din etapa a V-a, a Ligii Naționale de Baschet.

După un început bun al sibienilor și trei sferturi în care s-au aflat la conducere, partida dintre BC CSU Sibiu și U-BT Cluj Napoca s-a încheiat 84-87( 27-26, 19-15, 20-19, 18-27).

La finalul partidei, Dan Fleșeriu a declarat:

”A fost un meci în care noi am greșit extrem de mult, mai ales în repriza a doua, și asta ne-a costat. Nu poți să faci greșeli la înfinit, împotriva unei  echipe atât de bune, și să nu te aștepți să te pedepsească. Clujul a jucat la o intensitate la care nu mă așteptam. Credeam că vor fi mai obosiți. Din păcate, la final, noi am arătat mai rău, iar ei au jucat mult mai lucid ultimele faze. De altfel, jucătorii noștri au arătat dăruire fizică bună, au încercat să se apropie de adversari, știind care este valoarea Clujului, au făcut maximul posibil astăzi, dar am greșit prea mult”, a spus Dan Fleșeriu.

Cel mai bun marcator al BC CSU Sibiu a fost Marcel Davis- 24 de puncte, urmat de Chris Cooper-19 puncte, Kevin Hardy- 14p, Igor Mijajlovic- 10 puncte,  Bogdan Popescu- 9 puncte, Boris Lalovic-8 puncte.

Partida a fost transmisă în LIVE pe pagina de facebook a echipei și a înregistrat 4.660 de vizualizări unice, peste 2.000 de reacții și comentarii și un impact la 19.761 persoane.

În următoarea etapă, BC CSU Sibiu joacă la Dinamo, duminică, 30 octombrie, de la orele 20:00. Partida va fi transmisă Live pe Digi Sport.