BC CSU SIBIU VS CS Dinamo Bucuresti

Sala Transilvania - 2024-05-07 7:00 PM

BC CSU Sibiu pierde duelul cu CSM Oradea

Baschetbaliștii sibieni revin de la Oradea cu înfrângere, scor 81-66 (25-16,20-17,16-18, 20-15) și se pregătesc de următoarea etapă, cea în care vor primi vizita celor de la CSO Voluntari. Partida se va juca duminică, de la ora 20:00, la Sala Transilvania și va fi transmisă LIVE pe DigiSport și LookSport.

Cu lotul incomplet datorită problemelor medicale și accidentărilor, BC CSU Sibiu a încercat la Oradea să facă un meci cât mai bun. În aceste condiții, Cristian Cerbu a intrat titular, alături de Justas Tamulis, Monyea Pratt, Tanner McGrew și Mirel Dragoste. Băieții au intrat motivați pe teren însă gazdele s-au instalat la conducere din primele minute, grație unor reușite de la distanță. Primul sfert a fost adjudecat clar de echipa gazdă(25-16) care a continuat în același ritm. La pauză echipa noastră intra la vestiar cu un handicap de 12p, însă la revenire a reușit să mai reducă din diferență, adjudecându-și secvența a treia a meciului.  Nu a reușit însă să mențină ritmul, astfel de Oradea și-a putut asigura clar victoria. La finalul meciului, Dan Fleșeriu a declarat:

” Un meci greu, așa cum ne așteptam. Nu am reușit să creăm probleme adversarilor, deși am încercat să schimbăm apărările iar cei care au jucat nerefăcuți nu au reușit să țină un ritm de joc mai susținut, așa cu ne dorim. Dacă e să luăm totuși ceva pozitiv este că nu mai avem nici o accidentare nouă și ca, pentru prima dată în jocurile oficiale, am putut să folosesc toți jucătorii străini. Rămâne să reușim să ne și antrenăm acum și să ne pregătim bine următorul meci”, a declarat Dan Fleșeriu, antrenorul BC CSU Sibiu.

Cel mai bun marcator din tabăra noastră a fost Rareș Uță care a încheiat meciul cu 17p și 9 recuperări, urmat de Justas Tamulis cu 15p, 3 ass., Tanner McGrew  care a terminat în double double cu 10p, 11rec., Mirel Dragpste cu 10p, Evan Fitzner 8p, 3rec., Monyea Pratt cu 2p, 10 ass, 3 rec., Luca Năstruț și Cristian Cerbu câte 2p.

În următoarea etapă, BC CSU Sibiu primește vizita celor de la CSO Voluntari, duminică 24 octombrie, de la ora 20:00. Accesul se va face în baza tichetelor de acces care vor fi puse în vânzare pe platforma www.bilete.ro și a certificatului digital covid care să ateste că persoana este vaccinată sau a trecut prin boală.  Meciul va fi LIVE pe DigiSport și LookSport.