CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

BC CSU Sibiu joacă finala pentru locurile 3-4

Baschetbaliștii sibieni au încheiat seria semifinalei cu Steaua CSM Eximbank și joacă finala mică. Meciul 4 al semifinalei, disputat la București, s-a încheiat în favoarea gazdelor, scor 81- 63 (22 – 25, 21 – 20, 22 – 8, 16 – 10).

BC CSU Sibiu a început partida în forță, astfel că primul sfert și l-a adjudecat la o posesie, iar la pauză avea un avantaj minim de 2 puncte. În sfertul trei baschetbaliștii sibieni nu au mai arătat aceeași energie, iar situația s-a complicat mai departe, până în sfertul decisiv. Steaua CSM Eximbank a arătat mai multă luciditate și a câștigat partida la o diferență de 18 puncte.

La finalul meciului de ieri, Dan Fleșeriu a spus:

”Le mulțumesc suporterilor  noștri senzaționali, îi felicit și îi iubesc pe jucătorii noștri pentru efortul depus!

<<Și îmi pare rău de Steaua>>”, a transmis acesta.

În meciul 4 al semifinalei, pentru BC CSU Sibiu au marcat: Bogdan Popescu 15p, Marcel Davis 11p, Igor Mijajlovic 9p, Boris Lalovic 9p, Radu Paliciuc și Mirel Dragoste câtee 6p, Chris Cooper 4p, Kevin Hardy 2p, Dragoș Gheorghe 1p.

În urma acestui rezultat, echipa noastră joacă finala mică în compania echipei care va fi învinsă în cealaltă serie de semifinale, U BT Cluj Napoca sau CSM CSU Oradea, după sistemul cel mai bun din trei meciuri. Datele și  orele de disputare ale partidelor le vom anunța îndată ce vor fi stabilite de către Federația Română de Baschet.