CSO Voluntari

Sala Transilvania - 2024-04-18 7:45 PM

Digi Sport, Prima Sport, FRB TV

BC CSU Sibiu debutează în LNBM cu o înfrângere la limită

BC CSU Sibiu pierde la limită, etapa de debut a Ligii Naționale, din deplasare la SCM U Craiova. Gazdele s-au impus la un punct, 75 – 74 (23 – 19, 17 – 23, 17 – 9, 18 – 23), după un sfert trei în care galben-albaștrii n-au reușit să marcheze decât 9 puncte. Următoarea etapă, BC CSU Sibiu joacă pe teren propriu, cu Steaua București, vineri, 18 octombrie 2019, de la ora 19:00.

Partida a început în forță și a fost una echilibrată încă de la fluierul de start. BC CSU Sibiu a început cu Tohătan, Stewardt, Falker, Torok și Chatman, iar primul atac a aparținut Craiovei care a și reușit să pună primele 2 puncte pe tabelă. Imediat a venit replica galben-albaștrilor care au înscris prin Chatman de la distanță, de două ori consecutiv. Gazdele însă au mărit ritmul și au reușit să treacă la conducere, astfel că prima secvență s-a încheiat în favoarea lor, scor 23-19. Sfertul al doilea a aparținut echipei noastre, astfel că BC CSU Sibiu intra la vestiare, la jumătatea partidei, cu un avantaj minim, de 2 puncte. (40-42). În partea a doua a meciului, elevii lui Dan Fleșeriu nu au mai reușit să mențină ritmul, au făcut multe greșeli și au reușit să înscrie doar 9 puncte până la startul sfertului decisiv. Au recuperat în sfertul patru și au avut șansa de a-și adjudeca victoria, însă pe finalul meciului, Stewardt a ratat ultima aruncare, iar Craiova a câștigat partida la 1 punct (75-74). La finalul meciului, Dan Fleșeriu a declarat:

”Un meci echilibrat, în care Craiova a valorificat avantajul terenului propiu, cu un joc bun și cu o apărare bună. A reușit să ne pună de multe ori în dificultate si faptul că în sfertul 3 am căutat așa mult omul liber ne-a costat scump. Încă avem prea multe momente de joc slab, cu multe pase greșite, prea multe pentru o echipă care vrea să joace fazele finale. Trebuie să găsim calea de evita aceste momente slabe. Orice victorie în deplasare, sezonul acesta, va cântări decisiv pentru ocuparea primelor poziții și va fi foarte greu de obținut”, a spus antrenorul BC CSU Sibiu.

Isaiah Philmore a fost cel mai bun jucător din tabăra noastră, reușind 22 de puncte și 11 recuperări, urmat de Jordan Chatman 14p și 4rec, Barry Stewardt 10p, Randal Falker 9p și 12 rec, Lucas Tohătan 8p, Jared Jordan 5p și 5 rec., Chris Cooper 4p,  Aurelian Gavriloaia 2p.

În următoarea etapă BC CSU Sibiu joacă pe teren propriu cu Steaua București, vineri, 18 octombrie 2019, de la ora 19:00. Biletele se vor pue în vânzare luni seara, pe www.bc-csusibiu.ro/bilete și pe www.kompostor.ro

Acțiune cofinanțată de Primăria Sibiu  prin Agenda Sport 2019.