BC CSU SIBIU VS CS Dinamo Bucuresti

Sala Transilvania - 2024-05-07 7:00 PM

BC CSU Sibiu cedează în prima confruntare cu Oradea din semifinale

BC CSU Sibiu a pierdut primul meci din semifinalele Ligii Naționale Baschet Masculin – ediția 2022/2023. La finalul jocului disputat astăzi, 28 aprilie, în Oradea Arena s-a consemnat scorul de 94-61.

Primele trei minute ale partidei au fost bogate în puncte și scorul ajungea la 9-4 pentru gazde. A urmat o perioadă de aproape patru minute fără coș pentru echipa noastră, oprită de tripla lui Manchon. Până la finalul primului act, doar Marinelli mai marca o dată, tot de la distanță. Oradea a profitat și s-a distanțat pe tabelă, 24-10. Sfertul secund a început promițător pentru echipa noastră, dar din păcate, cu o ratație scurtă, în special la pozițiile mari, ritmul nu a putut fi păstrat pentru mult timp. Gazdele au apăsat puțin pe accelarație și s-au dus la 26 de puncte în fața, 48-22.

Repriza secundă a început cu o triplă a lui Gaston Whelan. Replica venit rapid de Kris Richard. În continuare, sfertul trei a fost cel mai echilibrat al meciului. Barro și Manchon au reușit în ofensivă câteva faze spectaculoase, iar de asemenea echipa a găsit câteva trasee interesante. În ultimul act se pleca de la scorul de 73-52. Cu echipa stoarsă de puteri, Tomas Rinkevicius a încercat să protejeze jucătorii cu probleme fizice. Astfel l-a trimis încă din startul sfertului pe parchet pe Daniel Banciu și a încheiat partida și cu Victor Georgescu și Bogdan Bădițăscu pe parchet. S-a terminat 94-61 și Oradea are 1-0 la general.

Dani Manchon a fost cel mai bun marcator al echipei noastre cu 15 puncte, plus 4 recuperări și 4 pase decisive. Mouha Barro a fost și el ăn double-digits cu 10 puncte, 4 recuperări, 3 intercepții și 2 capace. Tot 10 puncte a adăugat și Paulo Marinelli.

Au mai marcat: Whelan – 9 puncte, Pratt – 6, Ionescu – 6, Banciu – 3 puncte și Gavriloaia – 2.

Meciul 2 din semifinale dintre CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu se dispută duminică, 30 aprilie, de la ora 20:00.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.