BC CSU SIBIU VS CS Dinamo Bucuresti

Sala Transilvania - 2024-05-07 7:00 PM

FRB TV

BC CSU Sibiu cedează în confruntarea cu U BT Cluj-Napoca

BC CSU Sibiu nu a reușit să le țină piept campionilor de la U BT Cluj-Napoca și a cedat partida contând pentru etapa cu numărul 13 din Conferința a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Partida jucată miercuri, 4 ianuarie, la Sala Transilvania s-a încheiat cu scorul de 88-67 în favoarea echipei vizitatoare.

Gaston Whelan a marcat primele puncta ale jocului, după care clujenii au reușit un run de 14-0, grație unei apărări agresive, care le-a permis să facă rost de coșuri ușoare. Roberts Blumbergs cu un dunk a oprit seria bună a oaspeților, care au găsit apoi o nouă armă, aruncarea de la distanță. Răspunsul din partea galben-albaștrilor nu a venit și primul sfert se încheia cu scorul de 13-30. În sfertul secund, jocul s-a echilibrat. Nu s-au marcat la fel de multe puncte, dar diferența de pe tabelă nu a scăzut simțitor. Cu a doua perioadă de joc câștigată la o posesie, băieții noștri se vedeau conduși cu scorul de 31-46 la intrarea la cabine.

Reluarea jocului a venit cu speranțe într-o revenire pentru echipa noastră. Pratt, Dragoste și Walton au reușit să pună opt la rând pe tabelă în dreptul echipei noastre și diferența scădea la doar nouă lungimi, 39-48. Răspunsul adversarilor a fost pe măsură, 9-0, și momentul bun al galben-albaștrilor a fost șters cu buretele. Ecartul maxim a ajuns la 26 de puncte, iar primele 30 de minute de joc se încheiau cu scorul de 48-70. Ultimul act a fost unul fără istoric, soarta meciului fiind deja decisă. La final s-a înregistrat scorul de 67-88.

Roberts Blumbergs a fost cel mai bun jucător al nostru cu 20 de puncte, 11 recuperări și o pasă decisivă. Mo Pratt a mai terminat în double-digits cu 10 puncte și o recuperare.

Au mai marcat: Whelan – 9 puncte, Dragoste – 8, Walton – 7, Calnicenco – 4 puncte, Manchon -4, Ionescu – 3 și Barro – 2.

Următorul meci pentru BC CSU Sibiu este programat luni, 9 ianuarie, pe terenul lui FC Argeș Pitești.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.