logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CS Dinamo Bucuresti

Sala Transilvania - 2024-05-07 7:00 PM

FRB TV

BC CSU Sibiu cedează în confruntarea cu U BT Cluj-Napoca


BC CSU Sibiu nu a reușit să le țină piept campionilor de la U BT Cluj-Napoca și a cedat partida contând pentru etapa cu numărul 13 din Conferința a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Partida jucată miercuri, 4 ianuarie, la Sala Transilvania s-a încheiat cu scorul de 88-67 în favoarea echipei vizitatoare.

 

Gaston Whelan a marcat primele puncta ale jocului, după care clujenii au reușit un run de 14-0, grație unei apărări agresive, care le-a permis să facă rost de coșuri ușoare. Roberts Blumbergs cu un dunk a oprit seria bună a oaspeților, care au găsit apoi o nouă armă, aruncarea de la distanță. Răspunsul din partea galben-albaștrilor nu a venit și primul sfert se încheia cu scorul de 13-30. În sfertul secund, jocul s-a echilibrat. Nu s-au marcat la fel de multe puncte, dar diferența de pe tabelă nu a scăzut simțitor. Cu a doua perioadă de joc câștigată la o posesie, băieții noștri se vedeau conduși cu scorul de 31-46 la intrarea la cabine.

 

Reluarea jocului a venit cu speranțe într-o revenire pentru echipa noastră. Pratt, Dragoste și Walton au reușit să pună opt la rând pe tabelă în dreptul echipei noastre și diferența scădea la doar nouă lungimi, 39-48. Răspunsul adversarilor a fost pe măsură, 9-0, și momentul bun al galben-albaștrilor a fost șters cu buretele. Ecartul maxim a ajuns la 26 de puncte, iar primele 30 de minute de joc se încheiau cu scorul de 48-70. Ultimul act a fost unul fără istoric, soarta meciului fiind deja decisă. La final s-a înregistrat scorul de 67-88.

 

Roberts Blumbergs a fost cel mai bun jucător al nostru cu 20 de puncte, 11 recuperări și o pasă decisivă. Mo Pratt a mai terminat în double-digits cu 10 puncte și o recuperare.

 

Au mai marcat: Whelan – 9 puncte, Dragoste – 8, Walton – 7, Calnicenco – 4 puncte, Manchon -4, Ionescu – 3 și Barro – 2.

 

Următorul meci pentru BC CSU Sibiu este programat luni, 9 ianuarie, pe terenul lui FC Argeș Pitești.

 

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.


252696 vizualizari

Galerie fotoCLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 18/0 36
2 CSM CSU Oradea 14/4 32
3 CSO Voluntari 10/8 28
4 CS Rapid Bucuresti 9/9 27
5 BCMU FC Arges Pitesti 9/9 27
6 BC CSU SIBIU 7/11 25
7 CSM ABC Athletic Constanta 7/11 25
8 CS Dinamo Bucuresti 6/12 24
9 Corona Brașov 5/13 23
10 CSM Tg.Mureș 5/13 23

PARTENERI