CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

BC CSU Sibiu a cedat pe terenul lui CSO Voluntari

BC CSU Sibiu a pierdut confruntarea desfășurată pe terenul lui CSO Voluntari în etapa cu numărul 25 a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Repriza secundă le-a aparținut complet gazdelor, care s-au impus la final cu scorul de 104-80, într-o partidă transmisă pe FRB TV.

Adversarii noștri au început mai bine partida desfășurată sâmbătă, 25 martie, și au reușit să câștige primul sfert la zece lungimi, 28-18. Elevii lui Tomas Rinkevicius au găsit replica în actul secund, când au reușit să se apropie pe tabelă. Roberts Blumbergs găsea coșul în ultima secundă, iar la cabine se intra cu scorul de 44-40. Reluarea jocului a fost nefastă pentru galben-albaștri, care au fost pedepsiți de gazde din toate pozițiile, chiar dacă nu de fiecare dată au avut parte de aruncări ușoare. Astfel după 30 de minute de joc, diferența era de 24 de puncte. Nimic notabil nu s-a mai întâmplat în ultimul act, iar partida din Sala Gabriela Szabo s-a încheiat cu scorul de 104-80.

Paolo Marinelli a reușit cel mai bun joc de la transferul la Sibiu și a încheiat cu 19 puncte, 7 pase decisive și o recuperare. Rareș Uță și-a trecut în cont 16 puncte și 7 recuperări. Dani Manchon a totalizat 14 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă.

Au mai marcat: Ionescu – 9 puncte, Whelan – 7, Pratt – 6, Gavriloaia – 5, Blumbergs – 2 și Barro – 2.

Pentru BC CSU Sibiu, următorul meci va avea loc pe teren propriu, miercuri, 29 martie, contra lui CSM CSU Oradea.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.