logo-csu
Urmatorul meci
CS Dinamo Bucuresti VS BC CSU Sibiu

Sala Dinamo Bucuresti - 2021-10-30 6:00 PM

Live on FRB TV

BC CSU Sibiu a câștigat Memorialul Tordai 2021


 

Memorialul Tordai 2021 s-a încheiat cu victoria echipei noastre, în finala mare a turneului, finală disputată în compania celor de la SCM Timișoara, scor 88-70. Podiumul Memorialului a fost completat de SCM Craiova care a învins în finala mică echipa din Miercurea Ciuc, scor 72-57.

 

 

Ziua a doua a turneului a debutat cu duelul finale mici dintre SCM Craiova și Miercurea Ciuc, echipa doljeană reușind să se impună, la capătul celor 40 de minute de joc, scor 72-57.

În meciul al doilea, BC CSU Sibiu a învins SCM Timișoara, în cadrul finale mari care a și închis competiția desfășurată timp de două zile la Sibiu. Baschetbaliștii sibieni au jucat cu mult entuziasm, încurajați de suporterii sibieni prezenți la meci. Echipa noastră a condus pe toată durata partidei, reușind să se distanțeze chiar și la 31 de puncte.

 

La finalul partidei, Dan Fleșeriu a declarat:

”Au fost două meciuri puțin mai devreme decât mi-aș fi dorit, dar turneul din Spania la care vom participa ne-a forțat să ținem Memorialul Tordai mai devreme. Au fost două meciuri bune, primul, cu Miercurea Ciuc, să zicem, mai ușor, dar cu Timișoara am avut un meci foarte bun. Am jucat bine, am făcut apărare bună și cred că, dacă vom face la fel și în meciurile care urmează, vom avea și rezultate bune. Nu mai avem o echipă atletică, si apărarea ar putea suferi din acest punct de vedere, dar sperăm să putem compensa cu inteligență și cu dorință  de joc a celor care fac parte din echipa noastră, în acest sezon. Nu pot spune decât că sunt mulțumit de primele două meciuri, doar că ne așteaptă un sezon extrem de greu și aștept mult mai mult de la băieți”.

 

 

Din tabăra noastră s-au evidențiat Evan Fitzner care a încheiat meciul cu 18 puncte, 2 rec., urmat de Lucas Tohătan cu 15p, 8 assist-uri și 2 recuperări. Monyea Pratt a fost aproape de triple double cu 13p, 9 rec., 8 assist-uri, în 29 de minute jucate. Tanner McGrew a încheiat cu 12p și 7 rec., Justas Tamulis a totalizat 9p (3/4 de 3p) și 3 rec., Rareș Uță 9p, 5 rec., Mirel Dragoste 5p, 4 asisst-uri, Luca Năstruț 5p, Cristian Cerbu 2p.

 

Declarațiile complete ale antrenorilor celor 4 echipe prezente la Memorialul Tordai 2021 sunt disponibile pe pagina noastră de facebook.

 

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2021 și de Consiliul Județean prin Serviciul Public Sala Transilvania.

 


20607 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 BCMU FC Arges Pitesti 2/0 4
2 CSM CSU Oradea 2/0 4
3 CS Municipal Ploiesti 2/0 4
4 CS Rapid Bucuresti 1/1 3
5 CS Municipal 2007 Focsani 1/1 3
6 CSA Steaua Bucuresti 1/1 3
7 ABC Athletic Neptun Constanta 1/0 2
8 SCMU Craiova 1/0 2
9 CSO Voluntari 1/0 2
10 CS Dinamo Bucuresti 0/2 2
11 BC CSU Sibiu 0/2 2
12 CS Municipal Targu Jiu 0/2 2
13 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 1/0 2
14 CSM VSKC Miercurea Ciuc 0/2 2
15 CS SCM Timisoara 0/1 1
16 CS Municipal Galati 0/1 1

PARTENERI