BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

BC CSU Sibiu 2, victorie în fața lui CSM CSU Oradea 2 în Liga 1

Etapa a 10-a din Liga 1 de baschet masculin a adus o victorie pentu BC CSU Sibiu 2 în confruntarea cu CSM CSU Oradea 2, scor 85-77.

După o un prim sfert echilibrat, sibienii au reușit să se desprindă iar la pauză conduceau cu scorul de 52-41. Sfertul trei a adus desprinderea pentru băieții lui Tomas Rinkevicius, care la finalul primelor 30 de minute de joc conduceau la o diferență de 17 puncte. La final s-a consemnat scorul de 85-77, după o revenire a oaspeților, dar care nu a pus în pericol victoria „galben-albaștrilor”.

Luca Năstruț a fost omul meciului cu 28 de puncte, 6 recuperări și o pasă decisivă. Sebastian Costeiu a terminat cu 23 de puncte, 12 recuperări și 2 pase decisivă. Toni Rotaru a reușit să adauge 17 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive. Rareș Ardelean a totalizat 10 puncte și 5 recuperări.

În urma acestui rezultat, BC CSU Sibiu 2 ajunge la 6 victorii și 4 înfrângeri și se clasează pe poziția a 3-a în clasamentului din Liga 1.