logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CS Dinamo Bucuresti

Sala Transilvania - 2024-05-07 7:00 PM

FRB TV

Avem decisiv și în seria cu CSM Constanța


Echipa noastră a pierdut la mare luptă meciul secund din seria cu CSM Constanța. La capătul celor 40 de minute jucate astăzi, 29 aprilie, în Sala Sporturilor din Constanța, echipa gazdă s-a impus cu scorul de 89-83.

 

Primul sfert al meciului a fost unul atipic, în care am aruncat mai mult de la distanță și chiar dacă procentajele nostre din acțiune nu au fost aproape de standard, am reușit să rămânem aproape de oponenți. Jay Threatt închidea primul act cu o triplă, pentru scorul de 18-17 în favoarea gazdelor. După jumătatea sfertului secund am reușit să trecem pentru prima dată în avantaj, după un contraatac al lui Mirel Dragoste. Jocul a continuat sub semnul echilibrului, cu destule vizite la linia de fault pentru ambele părți și cu șase reușite în plus pentru gazde. La jumătatea confruntării se consemna scorul de 43-40 pentru CSM Constanța.

 

Constanța a început mai bine repriza secundă și a pus primele șapte puncte pe tabelă. Primele noastre puncte au venit de la Rareș Uță. Gazdele au rămas în control și au păstrat ecartul în jurul celor 10 lungimi. Replica noastră a venit în final de sfert, cu Pavlin Ivanov în prim plan, iar în actul decisiv plecam de la scorul de 68-62. Ivanov a rămas fierbinte și scorul pe tabelă a rămas echilibrat. Au urmat două momente de dezechilibru, după o triplă și un coș pe pătrundere ale lui Cizauskas, iar gazdele urcau la plus 11. Threatt și Uță de la linia de fault ne-au ținut în joc până la intrarea în ultimele două minute. Cursa de urmărire a continuat și ne-am apropiat chiar la o posesie, după o triplă a lui Loving.  Gazdele au gestionat finalul, chiar dacă băieții au pus o presiune bună pe minge. S-a terminat 89-83.

 

Marc Loving a fost cel mai bun jucător al echipei noastre cu 20 de puncte, 7 recuperări, 5 intercepții și 2 pase decisive. Rareș Uță a terminat cu 14 puncte și 9 recuperări. Pavlin Ivanov a adăugat și el 14 puncte, plus 3 pase decisive. Aurelian Gavriloaia a venit de pe bancă cu 11 puncte și 2 recuperări.

 

Au mai marcat: Threatt – 9 puncte, Dragoste – 6, Kuti – 5 și Pratt – 4 puncte.

 

Meciul decisiv pentru accederea în lupta pentru locurile 5-6 are loc vineri, 3 mai. Ora de disputare a meciului urmează să fie stabilită.

 


19602 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 18/0 36
2 CSM CSU Oradea 14/4 32
3 CSO Voluntari 10/8 28
4 CS Rapid Bucuresti 9/9 27
5 BCMU FC Arges Pitesti 9/9 27
6 BC CSU SIBIU 7/11 25
7 CSM ABC Athletic Constanta 7/11 25
8 CS Dinamo Bucuresti 6/12 24
9 Corona Brașov 5/13 23
10 CSM Tg.Mureș 5/13 23

PARTENERI