logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU Sibiu VS ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca

BT Arena, Cluj Napoca - 2021-03-06 6:25 PM

LIVE pe DigiSport4

Anul 2020 îl încheiem cu 13 fapte bune!


Familia galben-albastră face 13 fapte bune și în acest an! Am selectat 13 proiecte pe care ne dorim să le sprijinim, iar fiecarei cauze caritabile i-am atribuit un maiou de joc al unui sportiv al BC CSU Sibiu. Demarăm, așadar, licitația maiourilor de joc ale baschetbaliștilor sibieni, pe pagina noastră de facebook și vă îndemnăm să vă invitați prietenii, colegii, șefii și pe oricine considerați că este potrivit să se implice activ în proiectul nostru și să liciteze pentru o faptă bună.

 

 

Licitația fiecărui maiou de joc începe de la 200 de lei, iar pasul de licitație este de 50 de lei. Pentru a licita trebuie să adăugați un comentariu la fotografia cauzei pe care o sprijiniți, cu suma pe care o licitați. Acțiunea se va derula până pe 24 decembrie, la ora 18:00, iar câștigătorii vor fi anunțați în prima zi de Crăciun. Cei care vor oferi cea mai mare sumă pentru fiecare maiou, vor fi declarați câștigători și vor fi invitați la la sediul Clubului nostru pentru a intra în posesia maioului de joc. Donația se va face prin transfer bancar direct în contul cauzei.

 

Mai jos regăsiți detalii referitoare la cauzele pentru care se va licita, alături de numele jucătorului care oferă maioul de joc cu autograf.

 

 

Licitează pentru maioul de joc al lui Lucas Tohătan #4- Licitează pentru BabyCare

Asociaţia Baby Care Sibiu este o organizaţie non-guvernamentală ai cărei membri sunt cu toții voluntari - medici, asistente, infirmiere și părinți ai foștilor noștri pacienți. Cu toții încercăm împreună, din 2006, prin diverse proiecte, să dăm cel mai bun start în viață copiilor noștri, să asigurăm îngrijirea în cele mai bune condiții şi în siguranţă a nou-născuților și prematurilor internați în maternitatea Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu și, mai ales, a celor mai mici și mai necăjiți dintre ei, cei internați în terapia intensivă neonatală. Cu sprijinul comunității, al sponsorilor și donatorilor, am reușit, în cei 14 ani de activitate, să achiziționăm echipamente noi, moderne, mai bune și mai sigure – incubatoare, aparate de respirație, pulsoximetre, monitoare, tensiometre, consumabile, medicamente, etc. - cam tot ceea ce este nevoie pentru ca îngrijirile acordate pacienților noștri să fie la nivel european. În decursul anilor am încercat, de asemenea, să conștientizăm comunitatea că, în lipsa unui suport financiar constant și suficient din partea statului, copiii îngrijiți în terapia intensivă neonatală pot supraviețui doar cu ajutorul comunității. A fost un an greu și pentru noi, cu mâini mai puține de ajutor întinse celor mici și de aceea ne bucură și mai mult inițiavita BC CSU Sibiu. Aparatele și echipamentele se uzează, fizic și moral, și în permanență este nevoie să fie înlocuite cu altele noi, mai sigure și mai performante, așa cum se întâmplă în toată lumea civilizată. Avem nevoie și mai departe de sprijinul comunității, al tuturor celor care doresc cel mai bun start în viață al copiilor noștri.” Ne găsiți mereu pe-aici: https://www.facebook.com/BabyCareSibiu

 

Licitează pentru maioul de joc al lui Anton Rotaru #7- Licitează pentru Andreea Teușan

Andreea Teușan are doar 3 ani și 5 luni și trăiește o adevărată provocare zi de zi luptându-se pentru viață. La vârsta de doar doi ani a fost diagnosticată cu epilepsie, boală care o chinuie până în prezent și care pare să se agraveze. Încercând să găsească o soluție pentru a salva fetița de chinuri, părinții au făcut tot ce le-a stat în puteri. Detalii: https://www.oradesibiu.ro/2020/07/13/o-fetita-din-sibiu-se-lupta-pentru-viata-micuta-andreea-are-nevoie-de-ajutor-hai-sa-o-sprijinim/?fbclid=IwAR0yy5UdfVy4migeDOFepLZGrscDbFWsJsaqpv8u8TmItRUcBAshcACUF7w

 

 

Licitează pentru maioul de joc al lui Aurelian Gavriloaia #8-  Licitează pentru Daria

Daria este o fetita specială cu multiple diagnostice (autism, retard grav, scolioza) pentru care are nevoie zilnic de terapii extrem de costisitoare. Are mare nevoie de ajutor pentru a-și continua ședințele de psihoterapie, logopedie și kinetoterapie. Detalii: https://www.oradesibiu.ro/.../daria-are-nevoie-de-ajutor.../

 

Licitează pentru maioul de joc al lui Robert David Stan #12- Licitează pentru Asociația We Help

Asociația We Help este  organizație non-profit, bazată pe voluntariat, al cărei scop este să le ofere copiilor din categorii defavorizate șansa la o viata mai bună! Mai multe detalii: https://www.facebook.com/www.wehelp.sibiu.ro

 

 Licitează pentru maioul de joc al lui Jayce Johnson #15- Licitează pentru Asociația Mâini Unite

Asociația Mâini Unite a fost constituită dintr-un grup de mame, unite din dorința de a asigura copiilor o dezvoltare fizică și psihică armonioasă. De la sănătate, la educație, de la cultură, la respectarea drepturilor copilului, cei mici merită tot ce-i mai bun. Fii și tu alături de Mâini Unite, pentru un viitor frumos! Detalii despre acțiunile asociației regăsiti aici: https://www.facebook.com/MainiUnite

 

Licitează pentru maioul de joc al lui Cristian Cerbu #13-  Licitează pentru Ștefan Potcoavă

Ștefan Potcoavă ”este un baiețel cu tetrapareză spastică, un băiețel mai special care a avut nenorocul să se nască mult mai repede, undeva la 29 de săptămâni, cu o grămadă de neșanse, dar care și-a dorit enorm să supraviețuiască. Acum are 7 ani, dar mai mult din vârsta lui am petrecut-o prin centre de recuperare pentru că nu i s-a dat șansa să fie un copil normal sau că o să meargă vreodată. În martie 2019 a avut șansa să ajungă în Germania unde părinții au procurat niște orteze care l-au ajutat să facă primi pași și încet încet să meargă un pic mai mult. Dar veștile nu au fost numai bune și a trebuit să facem operație de luxație de șold bilateral care a costat 25000 de euro. Ca să numai ajungă la altă operație la glezne el trebuie să poarte niște orteze care sunt 8500 de euro și care trebuiesc schimbate cam la 6-8 luni, depinde cât de mult crește. Oamenii care doresc să ajute pot dona în conturile următoare deschise pe numele POTCOAVĂ IOANA: RO69BRDE330SV50325413300 – LEI sau RO24BRDE330SV89888733300 – EURO.”

 

Licitează pentru maioul de joc al lui Rolland Torok #14- Licitează pentru Serviciul de Ambulanță Sibiu

Licităm maioul lui Rolly pentru a oferi sprijin cadrelor medicale ale Serviciului de Ambulanță Sibiu, un serviciu aflat în linia întâi de luni de zile. Ne dorim să contribuim și noi cu suport financiar pentru materialele medicale de protecție, de care cadrele medicale au atâta nevoie. Donații se pot face și în contul Asociație De la Noi pentru Noi Ambulanța Sibiu, cu sediul in loc. SIBIU, strada Mărăști, nr.5, CUI: 30184649, IBAN: RO28BUCU1492232638017RON, deschis la Alpha Bank Sibiu.Informații pot fi obținute la telefon: 0269230194, email: sibiusaj@yahoo.ro

 

 

Licitează pentru maioul de joc al lui Kaelin Jackson #16- Licitează pentru Fundația Polisano

La Fundatia Polisano ne ocupam de copiii cu malformatii cardiace. Pandemia a marit si mai mult lista de asteptare, iar noi incercam sa gasim solutii locale/ nationale pentru cazurile cele mai urgente si mai grave, in conditiile restrictiilor de circulatie aeriana. Am programat pentru mijlocul lui ianuarie cateva operatii si avem nevoie de fonduri pentru cat mai multi copii. Mai multe detalii despre proiectul Inimi Sanatoase pentru Copii, pe care il derulam de 5 ani, pe site-ul nostru: www. fundatiapolisano.ro. Fii alaturi de inimioare!

 

Licitează pentru maioul de joc al lui Chris Cooper #20- Licitează pentru Spitalul de Pediatrie Sibiu

Spitalul de pediatrie din Sibiu este una dintre instituțiile de sanatate publică din Sibiu care a fost din prima linie, in ultimele luni, în lupta cu coronavirusul. Tocmai de aceea, dorim să ne aducem contribuția față de eforturile cadrelor medicale care îngrijesc copilașii sibieni. Pe lângă spital funcționează și Asociația “Propediatria” - o organizație nonguvernamentală, care, încă de la înființare, în anul 1999, a sprijinit activitatea Spitalului Clinic de Pediatrie Sibiu şi a altor instituții care acordă servicii medicale și de asistență socială (orfelinate, cămine de copii şi bătrâni, etc.) din Județul Sibiu. Scopul principal al Asociației este acela de a îmbunătăți condițiile de asistență medicală a copiilor bolnavi, în special ale celor internați în Spitalul Clinic de Pediatrie Sibiu, atragerea de fonduri materiale și bănești în vederea distribuirii acestora către categoriile socio-profesionale defavorizate, precum și către instituții și așezăminte sociale aflate în nevoie. Detalii: https://www.pediatriesibiu.ro/pediatrie-sibiu/

 

Licitează pentru maioul de joc al lui Christian Lutete #23- Licitează pentru Asociația Dr. Carl Wolff

Hospice Sibiu - Asociația Dr. Carl Wolff ingrijeste bolnavii incurabil, ofera asistenta medicala si sprijin adultilor si copiilor a caror sansa la viata este minima, prin cele doua centre Hospice Adulti si Hospice Copii. Centrul de Îngrijire Paliativă Hospice Sibiu „a fost inaugurat în anul 2006 şi are în centrul atenţiei îngrijirea pacienţilor a căror boală nu mai răspunde la tratament curativ. Din anul 2016 s-a deschis și o secție de copii. Hospice-ul face parte din Asociaţia „Dr. Carl Wolff” a Bisericii Evanghelice C.A. din Romania. Cu alte cuvinte, în Centrul de Îngrijire Paliativă Sibiu sunt îngrijiți adulți cu cancer în fază terminală și o secție pentru copii cu boli incurabile pentru care șansa de vindecare nu există. Hospice-ul de Copii, un centru unic în țară, îngrijește 9 copii, 24 de ore din 24,  pe tot parcursul anului. Cei mai mulți copii îngrijiți aici sunt părăsiți de părinți o dată ce se stabilește diagnosticul. Lupta acestor copii cu boala este la fel de mare ca lupta cu tristețea de a nu avea un părinte alături, în perioadele dificile, atunci când apar durerile, crizele și teama. Acești copii sunt niște eroi pentru care viața nu ar mai fi, dacă nu ar avea aparat de oxigen, aspirator de secreții sau injectomate. Uneori, un zâmbet este o victorie la fel de mare ca un meci câștigat de echipa de baschet. Copiii aceștia au nevoie de ajutorul comunității. Zilele lor sunt puține, dar pot fi frumoase. Finanțările primite sunt modeste, astfel că Centrul de Îngrijire Paliatică Sibiu are nevoie de ajutorul comunității.” https://carlwolff.ro/hospice-copii-adulti/

 

Licitează pentru maioul de joc al lui Victor Georgescu #29- Licitează pentru Asociația de poveste

 

Asociația De Poveste desfășoară pentru al patrulea an consecutiv campania ”Fii parte din poveste! Împlinește visurile de iarnă ale copiilor instituționalizați.” Prin intermediul campaniei am dotat cu brazi, decorațiuni pentru Crăciun și jocuri trei centre de plasament iar în luna ianuarie/februarie ne dorim să scoatem la patinoar 170 de copii din centrele de plasament. Detalii despre campanie găsiți aici: https://asociatiadepoveste.galantom.ro/fundraisin.../view...Iar despre asociatie puteti citi mai multe pe site-ul www.asociatiadepoveste.ro

 

Licitează pentru maioul de joc al lui Isaiah Philmore #31- Licitează pentru Asociația Sus Inima

Asociația SUS INIMA este o organizație de caritate nonguvernamentală, înființată în Sibiu, cu scopul sprijinirii persoanelor afectate de cancer, atât a celor diagnosticate, cât și a familiilor și îngrijitorilor lor. Dată fiind sfera specifică de activitate a asociației SUS INIMA, după finalizarea perioadei de prospectare a contextului general local, asociația SUS INIMA a identificat două direcții de dezvoltare, fiecare având beneficii pe termen scurt, mediu și lung pentru pacienții oncologici și aparținătorii lor. Prima inițiativă a asociației a fost dezvoltarea proiectului “Centrului de suport oncologic SUS INIMA”, astfel încât astăzi, echipa noastră include doi navigatori de pacienți oncologici, psihologi, nutritionisti si alți colaboratori, care deservesc activitatea centrului, care se axează pe suplinirea următoarelor nevoi: nevoia de siguranță; nevoia de iubire și apartenență, nevoie de stimă și nevoia de actualizare.

Asociația Sus Inima a dezvoltat primul centru de sprijin al persoanelor afectate de cancer și 2 Case Sus Inima (SIBIU si BUCUREȘTI) cu 22 paturi pentru pacienții oncologici in tratament. Detalii: www.susinima.eu

 

Licitează pentru maioul de joc al lui Marquis Addison #34- Licitează pentru Secția de boli infecțioase a Spitalului Clinic Județean de Urgență

Într-un an marcat de pandemia de corponavirus, cadrele medicale ale Secției de Boli Infecțioase din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu au fost în prima linie a acestui război, oferind asistență medicală pentru sute de pacienți depistați pozitiv. Ne dorim să sprijinim activitatea secției coordonate de medicul infecționst Victoria Bîrluțiu, în semn de respect pentru eforturile supraomenești pe care întregul colectiv l-a depus de-a lungul acestor luni epuizante. Detalii aici: https://www.agerpres.ro/sanatate/2020/12/03/sibiu-medicul-sef-al-sectiei-de-infectioase-de-la-scju-cu-pacienti-cu-covid-19-cere-ajutor-de-la-populatie-pentru-a-cumpara-un-container--620457?fbclid=IwAR1PVj7ILL_39Lm2Lz6Lu5FQLgB6FXxnGPLZi_Hwm2HVY1hh_7bAqVlkIb8

 

Licitația se derulează pânî pe 24 decembrie, ora 18:00.

Mulțumim tuturor pentru că sunteți alături de BC CSU Sibiu și în astfel de campanii!

 

 


30046 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 BC CSU Sibiu 11/2 24
2 CSO Voluntari 9/4 22
3 BCMU FC Arges Pitesti 9/4 22
5 SCMU Craiova 9/4 22
5 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 10/0 20
6 CSM CSU Oradea 8/3 19
7 CS Dinamo Bucuresti 6/7 19
7 CS SCM Timisoara 6/5 17
9 CS Municipal Targu Jiu 3/10 16
10 CSA Steaua Bucuresti 5/6 16
11 CS Municipal 2007 Focsani 3/9 15
12 CS Municipal Galati 3/8 14
13 CSM VSKC Miercurea Ciuc 2/10 14
14 ABC Athletic Neptun Constanta 0/12 12

PARTENERI