CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

Am încheiat prima fază a LNBM cu o înfrângere contra lui CSM Focșani

Echipa noastră a încheiat cu o înfrângere prima fază a Ligii Naționale de Baschet Masculin Getica 95. Într-un meci fără miză, elevii antrenați de Tomas Rinkevicius au cedat pe teren propriu în fața lui CSM Focșani cu scorul de 71-78.

A fost o partidă în care încă din start am avut doi absenți, pe Aurelian Gavriloaia și Jay Threatt. Acestora li s-a alăturat și Marc Loving, cel care s-a accidentat pe finalul primei reprize și nu a mai revenit pe parchet.

Chiar și în acest condiții, galben-albaștri au început bine meci și au condus cu 9-0 în start. Jocul s-a echilibrat ulterior și la pauză scorul era egal 37-37. Totul avea să se decidă în actul ultimul sfert, după ce Tomas Rinkevicius a rulat toți jucătorii de pe foaie, inclusiv pe Rareș Popa care s-a aflat la debut în Liga Națională de Baschet Masculin. S-a terminat 71-78 pentru CSM Focșani.

Mirel Dragoste a fost cel mai bun marcator al echipei noastre cu 19 puncte, plus 3 recuperări și o pasă decisivă. Mouhamed Barro a mai terminat în double-digits cu 12 puncte și 6 recuperări.

Au mai marcat: Pratt- 9 puncte, Loving – 8, Ivanov – 8, Uță – 8, Kuti – 5 și Popa – 2.

BC CSU Sibiu pornește cu 4 victorii și 4 înfrângeri în Top 10 și va întâlni în primul meci pe CSO Voluntari.