logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CSM ABC Athletic Constanta

Horia Demian - 2024-02-15 12:15 PM

LIVE pe Digi Sport, Prima Sport, FRB TV

Am încheiat parcursul în FIBA Europe Cup


Echipa noastră a încheiat parcursul din FIBA Europe pe terenul campioanei en-titre, Anwil Wloclawek. Polonezii au reușit să câștige cu 84-71, într-un meci de palmares, fără miză în clasament pentru nicuna dintre echipe.

 

Partida din Polonia a început favorabil pentru băieții noștri, iar Mirel Dragoste ducea scorul la 6-2. Sanders și Garbacz au marcat împreună șapte puncte la rând și gazdele treceau în avantaj. Jocul s-a liniștit, iar Dani Banciu a oprit seria polonezilor cu un coș de la semidistanță. Amnwil rămânea totuși la cârma partidei și conducea cu 22-14 la capătul primul act. Primele două minute din sfertul secund au curs cu doar câte două puncte de fiecare parte. A venit un parțial de 7-0, încheiat de tripla lui Gavriloaia și diferența era de o posesie, 24-21. După câteva faze confuze de fiecare parte, Garbacz a înscris și el de la distanță. Finalul de sfert le-a aparținut în totalitate gazdelor, care s-au desprins la 41-29, moment în care Tomas Rinkevicius solicita timp de odihnă cu puțin peste un minut din prima repriză. Doar gazdele au mai găsit drumul spre coș și la cabine se intra cu scorul de 43-29.

 

Anwil Wloclawek a început repriza secundă cu șapte puncte la rând și îl forțau pe Tomas Rinkevicius să solicite întreruperea jocului. Mouha Barro din vopsea oprea perioadă de secetă ofensivă a echipei noastre. Abia pe final de sfert ofensiva noastră a început să funcționeze, dar polonezii păstrau un avantaj important, 67-45 după 30 de minute de joc. Ultimul act a fost început din nou mai bine de gazde, Kuti și Gavriloaia reușind apoi să înscrie de două ori la rând.  Ecartul a mai scăzut după triplele reușite de Pratt și Kuti. Tomas Rinkevicius a încheiat meciul cu o linie formată din cinci jucători români. S-a terminat 84-71, cu Bădițăscu ultimul marcator al echipei noastre.

 

Nandor Kuti a fost cel mai bun marcator al echipei noastre cu 14 puncte, lângă care a adăugat 7 recuperări și 5 pase decisive. Aurelian Gavriloaia a reușit 12 puncte, 2 recuperări și 3 pase decisive. Rareș Uță a totalizat 11 puncte și 6 recuperări, iar Mouha Barro 10 puncte și 5 recuperări.

 

Au mai marcat: Pratt – 8 puncte (3r+6a), Dragoste – 6 puncte (2r+1a), Banciu – 4 puncte (2r), Bădițăscu – 2 puncte, Ivanov – 2 și Adnam – 2.


44814 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 11/0 22
2 CSM CSU Oradea 9/2 20
3 BCMU FC Arges Pitesti 6/5 15
4 BC CSU SIBIU 5/6 16
5 CSM Tg.Mureș 5/6 16
6 CSO Voluntari 5/6 16
7 CSM ABC Athletic Constanta 4/7 15
8 CS Rapid Bucuresti 4/7 15
9 CS Dinamo Bucuresti 3/8 14
10 Corona Brașov 3/8 14

PARTENERI