BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-21 1:00 AM

Am încheiat cu victorie parcursul de pe teren propriu din Top 10

BC CSU Sibiu a reușit o revenire entuziasmantă în meciul de sâmbătă, 1 aprilie, cu Dinamo București și a încheiat cu victorie parcursul de pe teren propriu din Top 10. La final, tabela de la Sala Transilvania indica scorul de 80-68 pentru echipa noastră.

Partida din etapa cu numărul 27 a Ligii Naționale de Baschet Masculin a început sub semnul echilibrului, iar cele două echipe au mers umăr la umăr până la scorul de 9-9. Dinamo s-a desprins la două posesii, după reușitele lui Ingram și Mandache. Replica a venit de la distanță prin Manchon. Din tabăra adversă, Mandache mai puncta o dată de la 3 puncte și Dinamo câștiga primul sfert cu 16-23. Sfertul secund a început clar în favoarea oaspeților noștri, care au dus rapid ecartul la unul format din două cifre. Galben-albaștri nu au găsit replica și diferența a crescut la 20-39. De aici a pornit cursa de revenire. Whelan a marcat șase puncte la rând, după care Blumbergs arunca tribunele în aer, cu un alley-oop. Vlad Moldoveanu a mai marcat o dată de la distanță, dar finalul de repriză îi aparținea lui Roberts Blumbergs, care mai puncte șase puncte tabelă și diferența scădea la 35-42.

Relauare jocului a venit cu continuarea cursei de  revenirea, iar încă din startul sfertului trei, diferența era redusă la o singură posesie. Wojciechowski și-a ținut echipa la conducere, dar nu pentru mult timp, pentru că elevii lui Tomas Rinkevicius au reușit un parțial de 7-0. Tot 7 avea să fie diferența la final de act pentru BC CSU Sibiu, 59-52, după o triplă a lui Aurelian Gavriloaia, venită în ultima secundă. Dinamo nu a cedat și a încercat revenirea. Moldoveanu a mai înscris un coș de la distanță, dificil, iar oaspeții erau la minus 2. Băieții noștri au pus piciorul în prag și au decis să închidă meciul. Tot cu Whelan și Bulumbergs în primul plan, echipa a reușit un run de 14-0, cu care închidea orice calculele. Oaspeții nu au mai avut ce replică să ofere și partida se încheia cu scorul de 80-68.

Roberts Blumbergs a fost omul meciului cu 31 de puncte, 6 recuperări și o pasă decisivă. Gaston Whelan a fost și el la mare înălțime cu 20 de puncte, 10 pase decisive și 3 recuperări.

Au mai punctat: Pratt – 8 puncte (6r+4a), Barro – 5 puncte (6r+1a), Manchon – 5 puncte (2r+2a), Dragoste – 4 puncte (1r), Uță – 4 puncte (4r), Gavriloaia – 3 puncte.

După această victorie, BC CSU Sibiu are asigurat în playoff-ul Ligii Naționale de Baschet Masculin. În ultima etapă din Top 10, echipa noastră se deplasează la Constanța, după care își va afla adversarul din faza eliminatorie a campionatului.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2022 si de Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania Sibiu.