BC CSU SIBIU VS Corona Brașov

Sala Transilvania - 2024-09-20 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Am început seria jocurile de verificare la Târgu Mureș

BC CSU Sibiu a susținut astăzi, 3 septembrie, primul meci de verificare din presezon și totodată primul joc pentru noua formulă. Galben-albaștri au cedat meciul disputat la Târgu Mureș cu scorul de 85-69, în fața gazdelor de la CSM. A fost primul test din acest presezon, în care staff-ul tehnic și-a dorit să vadă la treabă noua formulă de echipă.

Prima repriză a meciului de la Târgu Mureș a fost una echilibrată. Primul sfert a fost câștigat la limită de echipa noastră, scor 22-21. Actul secund a fost al gazdelor, care erau în avantaj la puază, 41-37. Repriza secundă a aparținut tot gazdelor, care la final s-au impus cu scorul de 85-69.

Roberts Blumbergs a fost cel mai bun jucător al echipei noastre cu 13 puncte, 6 recuperări și 2 pase decisive. Unai Mendicote a reușit 12 puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive. Au mai marcat: Dragoste – 9, Manchon – 8, Djordjevic – 7, Barro – 6, Walton – 5, Gavriloaia – 5, Ozkan – 4. Au mai evoluat Daniel Banciu și Bogdan Bădițăscu.

La finalul acestui joc, Miguel Angel Hoyo a oferit o declarație despre primul amical din presezon:

„Primul meci din presezon a venit după o săptămână grea cu multe teste și cu încărcătură fizică. Nu ne-am simțit foarte bine. Am jucat fără prea mult ritm în ofensivă, foarte greoi, puține pase și de asemenea fără prea multă agresivitate în defensivă. În același timp am urmat un plan în rotație pentru că a fost prima noastră săptămână cu încărcătură fizică și mai avem încă două săptămâni cu astfel de sesiuni de antrenamente. Nu este momentul să ne gândim la rezultate, deși ne dorim mereu să câștigăm.”

Echipa va continua pregătirea la Sibiu, până la următorul joc amical, cel de pe 9 septembrie, de pe terenul celor de la CSM CSU Oradea.