CSM Constanța VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor Constanta - 2024-04-29 7:00 PM

Am fost aproape de a învinge Bilbao Basket în Sala Transilvania

Echipa noastră i-a dat o replică aprigă lui Bilbao Basket în etapa a 5-a din Grupa B a FIBA Europe Cup. După o partidă extrem de strânsă, dusputată miercuri, 15 noiembrie, echipa bască a reușit să se impună cu scorul de 73-68.

Liderul grupei a condus în start de meci, după care „galben-albaștri” au pus stăpânire pe joc și și-a creat un avantaj maxim de 7 puncte pe parcursul primului act. Bascii au fost primii care au oprit jocul și până la finalul primul sfert au reușit să reducă trei puncte din deficit, 18-14. Sfertul secund a adus din nou desprindere la șapte lungimi pentru băieții noștri, dar de această dată Bilbao a dat o replică mai bună și au reușit să treacă din nou în avantaj după startul de meci. Ultimele secunde din prima repriză au adus o fază extrem de spectaculoasă. Pratt a repus ca un veritabil quarterback, Ivanov a fost la recepție și a refuzat un lay-up pentru a-i oferi o pasă decisivă lui Gavriloaia, care a marcat de la 3 puncte. BC CSU Sibiu avea avantaj minim la pauză, 39-38.

Sfertul trei a fost a adus multe schimbări la conducere, jocul desfășurându-se într-un mod extrem de echilibrat. Bascii s-au desprins puțin pe final de sfert, dar Pavlin Ivanov nu a fost de acord și a marcat o triplă pe sirenă, și din nou doar o posesie despărțea cele două echipe. Actul decisiv a început cu o fază spectaculoasă semnată de Mo Pratt, care i-a dat liftul lui Kullamae și a completat un three-point-play și BC CSU Sibiu era din nou în față. Adam Smith a fost greu de oprit pe final și Bilbao avea 8 puncte înainte de final. Coșul de la trei puncte nu a venit pentru băieții noștri, pentru a le oferi șansa să revină, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 68-73 pentru echipa vizitatoare.

Mouha Barro a fost cel mai bun jucător al echipei noastre, cu 14 puncte, 11 recuperări, o pasă decisivă și un capac. Rareș Uță și-a trecut în cont 12 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive, iar Mo Pratt 16 puncte, 3 recuperări și o pasă decisivă.

Au marcat toți jucătorii utilizați de Tomas Rinkevicius, după cum urmează: Ivanov – 9 puncte (3r+6a), Kuti – 7 puncte (4r+1a), Dragoste – 4 puncte (3r+3a), Gavriloaia – 3 puncte (2r), Banciu – 3 puncte (2a).