BC CSU SIBIU VS CS Dinamo Bucuresti

Sala Transilvania - 2024-05-07 7:00 PM

A venit primul insucces și în Liga Națională

BC CSU Sibiu a suferit prima înfrângere a stagiunii 2023/2024 în Liga Națională de Baschet Masculin Getica 95. Trupa antrenată de Tomas Rinkevicius a cedat cu scorul de 70-77 pe terenul lui FC Argeș Pitești, într-un meci disputat sâmbătă seara, 22 octombrie, care a contat pentru etapa a 5-a din campionat.

A fost o partidă care s-a desfășurat în mare parte după același cu precedent susținută de echipa noastră. Prima repriză a fost una modestă, cu multe mingi pierdute și 20 de puncte încasate în această perioadă după turnovers. La pauză gazdele conduceau cu scorul de 47-34. Revenirea nu a mai venit în sfertul trei, iar piteștenii s-au dus la un maxim de 20 de puncte înaintea ultimului act. Kyle Adnam cu o triplă a sunat revenirea. Tot el se afla a la capătul unui run de 8-0, care ne aducea la doar 4 puncte în spatele adversarilor, când mai era un minut de joc. În ciuda luptei date până la final, „galben-albaștri” au trebuit să se recunoască învinși.

Kyle Adnam cu 24 de puncte, 4 pase decisive și 2 recuperări au fost cel mai bun marcator al echipei noastre. Rareș Uță a marcat 11 puncte, plus 5 recuperări și o pasă decisivă. Mouha Barro a reușit la rândul său 11 puncte, 3 recuperări și o pasă decisivă.

Au mai marcat: Kuti – 8 puncte, Pratt – 5, Ivanov – 4 puncte, Gavriloaia – 4, Dragoste – 2 și Minchev – 1.

„O înfrângere dureroasă. Am început meciul cam lent. Am continuat să facem multe turnovers. Ei au terminat meciul cu 30 de puncte marcate doar din mingile pierdute de noi. Așa nu cred că a câștigat cineva vreun meci de baschet. Trebuie să ne regrupăm. În primul rând trebuie să avem o energie mai bună, să fim mai agresivi și să jucăm mai bine în echipă” a declarat Nandor Kuti la finalul meciului din Trivale.

Am luptat până la final, le mulțumesc jucătorilor pentru caracterul de care au dat dovadă. Am fost aproape să întoarcem rezultatul și să obținem victoria. Aveam nevoie doar de câteva decizii mai bune în ofensivă. Am avut din nou un start slab și diferența de pe parcursul jocului a fost prea mare. Pitești a jucat un baschet bun, cu un nivel ridicat al contactelor, uneori chiar peste limită. Pentru noi a fost o surpriză și în acele momente am pierdut prea multe mingi. În orice caz, trebuie să ne adaptăm pe parcursul jocului și trebuie să răspundem cu același nivel al contactelor. Privim înainte, dar programul nostru nu este unul ușor” a spus Tomas Rinkevicius.

Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport 2023 și Consiliul Județean Sibiu prin Serviciul Public Sala Transilvania.