CS Rapid Bucuresti

VS BC CSU SIBIU

Sala Rapid București - 2024-03-31 6:00 PM

Victorie pentru ABC CSU Sibiu în primul meci de la Turneul Final

Astăzi,  18 mai, a debutat la Sibiu Turneul Final al Campionatului Națioanl U14 Masculin. Au avut loc șase partide în prima zi a turneului, iar echipa noastră a reușit să obțină o victorie la debut în fața unui public numeros și plin de energie. ABC CSU Sibiu a învins, după un meci disputat pe ACS Alpha Sport Team Sibiu, scor 76-73.

Ultimul meci al zilei, dintre CSU Sibiu și Alpha Sport Sibiu a avut un start echilibrat, până în primele 7 minute ale actului inaugural. Vulc și Petrinca ne-au dus la două posesii distanță. Avantajul maxim a urcat la 8 lungimi, după un run de 6-0, susținut de Dinescu și Popa. Alpha reducea puțin diferența pe final de sfert prin două libere marcate de Itu, scorul ajungând la 24-18. Actul secund a avut o altă desfășurare și Alpha a trecut în avantaj după 2 minute scurse de pe ceas. Un parțial de 12-3, le-a permis adversarilor să-și ducă ecartul la 12 puncte. Sledinschi și Achirei au făcut ca diferența de pe tabelă să scadă la una formată dintr-o singură cifră, dar Istrate a avut ultimul cuvânt pentru Alpha. La pauză scorul era 37-47 în favoarea celor de la Alpha.

Băieții noștri au început mai bine repriza secundă și au părut montați să recupereze handicapul de pe tabelă. Popa și Sledinschi au adus 8 puncte la rând și scorul era 49-54, după nici 4 minute scurse de pe tabelă. Câteva ratări ușoare ale galben-albaștrilor le-au tăiat elanul și din nou diferența urca la 10 lungimi. După 30 de minute de joc, scorul avea să fie 56-65, în favoarea lui Alpha. Din nou startul de sfert le-a aparținut băieților lui Nikola Pavlovic și Mădălina Geleriu, care au revenit din nou la doar două posesii în urma adversarilor. cu 5 minute rămase de joc, scorul era 65-69. A mai venit un coș pentru băieții noștri, de la Achirei și Alpha solicita timp de odihnă. Ultimele două minute au fost incendiare și  galben-alabaștrii treceau în în avantaj după 6 puncte consecutive în mai puțin de un minut, 74-72, cu 100 de secunde rămase până la final. S-a jucat cu multă dăruire până la final de ambele părți, dar tabela s-a mai modificat doar după vizite la linia de fault. S-a terminat 76-73 pentru echipa noastră care a pornit cu dreptul în turneul final al Campionatului Național.

Eric Sledinschi a fost cel mai bun marcator al echipei noastre cu 23 de puncte, plus 3 recuperări. Luca Otgon a terminat în double-double, 13 puncte și 12 recuperări. Victori Achirei și-a trecut în cont 10 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive iar David Dinescu tot 10 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă.

Au mai evoluat: Radu Popa – 8 puncte (4r+3a), Andrei Vulc – 6 puncte (1r+2a), Felix Petrinca  (1r+2a), Andrei Toder – 2 puncte (2r), Alex Rotar, Matei Coroian, Andrei Ciora și Cosmin Popescu.