BC CSU SIBIU VS CSM ABC Athletic Constanta

Sala Transilvania - 2024-04-25 8:00 PM

Victorie în primul meci din FIBA Europe Cup

BC CSU Sibiu începe cu dreptul seria meciurilor din sezonul regulat al FIBA Europe Cup, cu o victorie categorică împotriva celor de la Balkan Botevgrad, scor 88-75 (30-18, 23-23, 23-16, 12-18). Pentru galben-albaștrii urmează o zi de pauză, iar joi se vor duela cu gazdele bulei de la Istanbul- Besiktas JK.

Baschetbaliștii sibieni au intrat cu o energie extrem de bună în teren și au fost, pe tot parcursul meciului, la conducere, neoferind adversarilor niciun  moment să se apropie pe tabelă. Am controlat meciul de la un capăt la celălalt, iar echipa bulgară n-a mai reușit să țină pasul. BC CSU Sibiu a reușit un avans de 23 de pun cte, în ultimul sfert, însă campioana Bulgariei a mai recuperat până la final. Chiar și așa, BC CSU Sibiu câștigă partida de debutul aventurii europene și se pregătește, având un moral bun, pentru următoatele două meciuri programate joi și vineri.

”A fost un meci greu, în care noi am intrat cu multă energie și toată lumea a jucat bine. E o victorie foarte bună, am câștigat la 13 puncte, ce ne va ajuta mult. Tot ce trebuie să facem acum e să ne odihnim și să ne pregătim de următorul meci”, a delcarat Christopher Cooper, la finalul partidei.

”Un meci cu multe urcușuri și coborâșuri, pentru noi, cel puțin în apărare. Nu am reușit să facem minute continue să avem măcar 30-35 de minute, nu doar 25. În sfârșit, o victorie pe care ne-am dorit-o foarte mult și care ar putea conta extrem de mult în clasamentul de la finalul seriei de 3 meciuri. Mă bucur că băieții au reacționat corect, că au depus efortul pe care l-au depus și sperăm  să jucăm chiar mai bine decât atât. Depinde doar cum ne revenim”, a declarat Dan Fleșeriu, la finalul partidei.

Cel mai bun jucător din tabăra noastră a fost Isaiah Phlimore care a încheiat cu 24p, 9 rec., urmat de Christopher Cooper cu 6p, 9 rec, Marquis Addison cu 13p, 4 rec., 4 as, Lucas Tohătan 12p., 4 rec., urmați de Rolland Torok 7p., 8 rec., Kevin Hardy 7 p, 5 as., Kaelin Jackson 7p, 5 as. și Christian Lutete 2p.

Următorul meci al echipei noastre se va disputa joi, de la ora 18:00, ora României, cu Besiktas Jk, urmând ca duelul românesc dintre BC CSU Sibiu și CSM Oradea, din cadrul FIBA Europe Cup,  să se joace vineri, de la ora 14.00.