BC CSU SIBIU VS CSM ABC Athletic Constanta

Sala Transilvania - 2024-04-25 7:00 PM

Victorie la primul meci în fața fanilor în noua formulă

Primul meci de pe teren propriu din presezon a adus victoria pentru BC CSU Sibiu. În prima semifinală de la Memorialul Elemer Tordai, echipa noastră a trecut de CSA Steaua București cu scorul de 86-72, pe sferturi 19-25, 17-16, 20-19, 30-12.

Partida de la Sala Transilvania a început cu un run de 9-0 pentru oaspeți, dar reușitele de la distanță ale lui Roberts Blumbergs au restabilit echilibrul pe tabelă. Echipa din capitală a reușit să se desprindă apoi și câștige primul act la șase lungimi. „Galben-albaștrii” au limitat ofensiva bucureștenilor în sfertul secund, dar nu au reușit să preia conducerea pe tabelă. La cabine se intra cu scorul de 36-41. Reluarea jocului a consemnat un parțial important al bucureștenilor, care s-au desprins la 16 lungimi pe tabelă. Elevii lui Miguel Angel Hoyo nu au cedat și au ridcicat nivelul în defensivă, cu multă presiune pusă pe omul cu minge. De aici a venit și revenirea, iar la finalul sfertului trei, Steaua mai avea doar patru puncte avantaj, 56-60. Actul decisiv a adus și descătușarea echipei noastre, care a trecut destul de rapid în avantaj. Apărarea a rămas la aceeași intensitate, iar diferența a început să crească pentru BC CSU Sibiu, ca la final să se înregistreze scorul de 86-72.

Dallas Walton a fost omul meciului cu 24 de puncte, 10 recuperări și 2 capace. Roberts Blumbergs și-a trecut în cont 18 puncte, 6 recuperări și o pasă decisivă. Dani Manchon a adăugat tot 18 puncte, plus 4 pase decisive și 2 recuperări. Basti Ionescu a terminat în double-digits cu 11 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive.

Au mai evoluat: Mirel Dragoste – 6 puncte, Aurelian Gavriloaia – 3 puncte, Vuk Djordjevic – 3 puncte, Baris Ozkan – 3 puncte și Bogdan Bădițăscu.

BC CSU Sibiu va juca finala Memorialului Elemer Tordai contra celor de la SCM U Craiova, care au trecut de CSM Târgu Mureș cu scorul de 78-73, în primul meci al zilei din turneul de la Sibiu.