BC CSU SIBIU VS CSM ABC Athletic Constanta

Sala Transilvania - 2024-04-25 8:00 PM

FRB TV

Sezonul regulat se încheie cu o înfrângere pe teren propriu

BC CSU Sibiu a încheiat sezonul regulat al Ligii Naționale de Baschet Masculin – ediția 2021/2022, cu o înfrângere în fața lui CSM Petrolul Ploiești. Partida desfășurată miercuri, 27 aprilie, la Sala Transilvania s-a încheiat cu scorul de 93-88 pentru formația vizitatoare.

„Galben-albaștrii” au avut un prim sfert excelent și după un start echilibrat, au reușit să se desprindă pe tabelă. O triplă a lui Tamulis și un lay-up al lui McGrew au făcut ca echipa noastră să aibă de două ori mai multe puncte marcate decât adversarul cu puțin peste un minut rămas de joc din actul inaugural. Justas Tamulis închidea perioada de joc, tot cu o reușită de la distanță și scorul devenea 27-13. La reluarea jocului, Rareș Uță a marcat 4 puncte la rând și diferența pe tabelă ajungea la un maxim de 18 puncte, scorul în dreptul celor două echipe fiind în oglindă, 31-13. Jocul părea să curgă în direcția dorită, dar după un coș de 3 puncte al lui Lucas Tohătan a urmat o secetă de 4 minute pe tabelă, iar oaspeții au revenit în meci, 38-38. Echilibrul s-a păstrat până la intrarea la cabine, cu echipa noastră în avantaj, 47-44.

Reluarea jocului a adus o nouă secvență bună de joc pentru elevii lui Miguel Angel Hoyo, care s-au desprins din nou la o diferență formată din două cifre, 61-50, după o oferită a lui Mirel Dragoste. „Galben-albaștrii” nu au reușit să rupă jocul și a urmat o nouă perioadă de apatie ofensivă, moment în care nici defensiva nu a mai funcționat, CSM Petrolul Ploiești încheia sfertul trei la doar 3 puncte în urmă, 69-66. Actul decisiv a avut o altă desfășurare și oaspeții au trecut în avantaj după mult timp și au reușit să rămână în față până la final. Eforturile lui Tanner McGrew și Mirel Dragoste nu au fost suficiente, pentru a duce echipa spre victorie. Bogdan Popa cu un coș de la distanță ducea diferența la trei posesii, 80-87, cel mai mare ecart al echipei vizitatoare. Au venit rapid 5 puncte la rând de la McGrew și Padgett, dar Deion Hammond a replicat cu un slam dunk pe contraatac. În ultimul minut și jumătate băieții noștri au irosit 5 aruncări libere și nu au mai putut forța revenirea. Partida s-a încheiat cu scorul de 88-93 în favoarea lui CSM Petrolul Ploiești.

Tanner McGrew a fost cel mai bun jucător din tabăra noastră cu 24 de puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive. James Padgett a adăugat 15 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă. Justas Tamulis și-a trecut în cont 14 puncte și 4 pase decisive.

Au mai marcat: Tohătan – 9 puncte (6a+3r), Dragoste – 8 puncte (1r+1a), Uță – 8 puncte (1r), Blake – 4 puncte (1a), Pratt – 3 puncte (3a+2r), Schaftenaar – 3 puncte (2r+1a).

BC CSU Sibiu urmează să-și afle adversarul din playoff, în funcție de rezultatele din ultima etapă. În cazul unei victorii a celor de la Dinamo cu Craiova, echipa noastră încheie pe 8 sezonul regulat și se va întâlni cu U BT Cluj-Napoca în prima rundă de playoff. În caz contrar va urma un duel fie cu CSO Voluntari, fie cu CSM CSU Oradea.