VS BC CSU SIBIU

Sala Rapid București - 2024-03-31 6:00 PM

FRB TV

Revenim de la Pitești cu trei victorii din trei meciuri

BC CSU Sibiu încheie cu victorie, parcursul din Turneul 8 al Ligii Naționale, după meciul cu BCM U FC Argeș Pitești, încheiat 84-75 (9-11, 29-21, 27-22, 19-21). Echipa noastră se pregătește acum de deplasarea la Oradea pentru duelurile din Fiba Europe Cup.

Baschetbaliștii sibieni revin la Sibiu cu trei victorii după primele 3 meciuri ale returului de campionat. Galben-albaștrii au reușit să învingă, seara trecută, și gazda turneului, scor 84-75, după o partidă echilibrată și extrem de disputată. Echipa noastră a început mai greoi partida, însă după primele 10 minute au reușit să intre bine în joc iar la pauză se aflat deja la conducere. Elevii lui Dan Fleșeriu au continuat să își mărească avansul, reușind în sfertul al treilea să ia un avans de 13 puncte. Gazdele însă nu au depus armele, astfel că finalul a fost extrem de strâns. În ultimele minute, BC CSU Sibiu a profitat de câteva greșeli ale adversarilor și au reușit să își atribuie victoria la o diferență confortabilă. La finalul partidei, Marquis Addison și Dan Fleșeriu.

”A fost un meci greu, cu o echipă puternică. Adversarii noștri ne-au pus serios la muncă, au jucat foarte bine în apărare, dar ne-am bucurat să câștigăm din nou. Sunt o echipă puternică și vor fi în topul campionatului, așadar, e o victorie binevenită”, a spus Marquis Addison.

”Mă bucur că am obținut aceste victorii, mă bucur că am reușit să le obținem fără să ne accidentăm, deși nu știu cum e Xavier, pentru a căzut foarte rău la acel fault antisportiv, dar sper să nu avem probleme. Repet, ceea ce am tot spus zilele acestea, principalul scop în acest meciuri, pe lângă obținerea a cât mai multe victorii în turneul acesta, a fost să nu ne accidentăm, astfel încât să avem cea mai bună șansă a noastră și să fim în cel mai bun moment al nostru, săptămâna viitoare, în Fiba Europe Cup”

Marquis Addison a fost cel mai bun jucător al nostru, în meciul cu Piteștiului, încheind cu 27 de puncte și 4 steals, urmat de Xavier Rathan cu 18p, 5 rec., 3 assists, Blake Reynolds 13p, 5 rec., 2 steals, Christopher Cooper 8p, 6 recuperări, 3 assists, Kevin Hardy 6p, 3rec., 4 asists, 3 steals, Rolland Torok 6p, 3 rec., Kaelin Jackson 4p, 2 assists, Aurelian Gavriloaia 2p, 2 rec., 1 assists.