logo-csu
Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CS Valcea

Sala Transilvania - 2023-09-25 1:00 PM

LIVE pe FRB TV

MVP-ul din LEB Silver vine la BC CSU Sibiu


Alcătuirea lotului pentru sezonul 2022/2023 continuă la BC CSU Sibiu. Unai Mendicote, MVP sezonul trecut în LEB Silver, va juca din această vară sub comanda lui Miguel Angel Hoyo, la Sibiu.

 

Unai Mendicote are 23 de ani, fiind născut pe 30 martie 1999 în orașul Portugalete, din provincia Biscaya, în comunitatea Autonomă a Țării Bascilor, nordul Spaniei. Înalt de 1.96 metri, ibericul este un jucător de pozițiile 2-3, care în stagiunea trecută a jucat pentru Circulo Gijon Baloncesto și a întâlnit BC CSU Sibiu, în cadrul meciurilor de pregătire disputate de echipa noastră în Spania.

 

Stagiunea 2022/2023 i-a adus lui Unai Mendicote titlul de MVP în LEB Silver și de asemenea a fost inclus în echipa ideală a sezonului. El a jucat 26 de partide pentru echipa din Gijon și a avut cifre statistice de 15.6 puncte, 7.8 recuperări și 1.7 pase decisive, pentru un indice al eficienței de 18.8 unități. În aproape 35 de minute jucate în medie pe meci, Unai a avut procentaje de 50.8% de la 2 puncte, 38.0% de la 3 puncte și 68.5% de la linia de libere.

 

Vreau să mulțumesc clubului pentru această oportunitate oferită. Abia aștept să-mi cunosc colegii, clubul și orașul. Voi da tot ce am mai bun pentru a ajuta echipa să-și atingă obiectivele. Ne vedem în curând Sibiu” a fost primele cuvinte ale lui Unai, după ce a semnat cu echipa noastră.

 

Am realizat transferul MVP-ului din LEB Silver și totodată a unui jucător care a reprezentat Spania la nivel de juniori. Considerăm că Unai va aduce un plus echipei noastre, mai ales că a ajuns într-un punct în care trebuie să-și ducă cariera la un alt nivel, iar alături de Miguel Angel Hoyo considerăm că poate reuși acest lucru la Sibiu” a declarat Laurențiu Buduleci, președintele secției de baschet a clubului nostru.

 

Unai Mendicote a debutat la doar 16 ani în LEB Silver, pentru El Olivar Zaragoza. Apoi a petrecute două sezoane în EBA, unul tot la Zaragoza și celălalt alături de Zornotza Saskibaloi Taleda. Sezonul 2018/2019 a adus revenirea lui Unai în LEB Silver, la CB Almansa, dar sezonul avea să-l încheie în LEB Gold alături Bilbao Basket, echipă care avea să și promoveze în Liga ACB la finalul acelei stagiuni. Ultimele trei sezoane, Medincote le-a petrecut în LEB Silver alături de Aquimisa Laboratorios Zamorano, Innova Chef zamora și Circulo Gijon Baloncesto.

 

Noul nostru jucător a reprezentat echipa națională a Spaniei la nivel de juniori. Unai Mendicote a jucat la Campionatul European U16 din 2015 (Kaunas, Lituania) și Campionatul Mondial U17 (Zaragoza, Spania). În 2017, baschetbalistul spaniol a jucat pentru Spania la Campionatul European 3x3 de la Debrecen. În toate competițiile amintite mai sus, Mendicote a ajuns până în faza semifinalelor.

 

Unai Mendicote Rubio, pe numele său complet, devine al 2-lea jucător spaniol din lotul echipe noastre pentru sezonul 2022/2023, după Daniel Manchon.

 


209175 vizualizari


CLASAMENT


Nr. Echipa W/L Puncte
1 CSM CSU Oradea 0/0 0
2 BC CSU SIBIU 0/0 0
3 SCMU Craiova 0/0 0
4 BCMU FC Arges Pitesti 0/0 0
6 CSM Tg.Mureș 0/0 0
7 CS Municipal Ploiesti 0/0 0
8 CS Municipal 2007 Focsani 0/0 0
9 CS Valcea 0/0 0

PARTENERI