CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Locul patru pentru CSU Atlassib Sibiu, la finalul turului

CSU Atlassib Sibiu termină turul Campionatului Național de Baschet Masculin pe locul 4. Ultima partidă, desfășurată în deplasare, cu BC Timișoara, s-a terminat în favoarea gazdelor, scor 92 – 75 (17 – 20, 21 – 16, 24 – 13, 30 – 26).

Partida din ultima etapă a campionatului, disputată pe terenul celor de la Timișoara, a început promițător pentru sibieni. CSU Atlassib Sibiu părea în formă bună și au terminat sfertul întâi cu un avantaj de trei puncte. Sibienii și-au continuat jocul  bine reușind, la mijlocul sfertului doi, să conducă la o diferență 11 puncte. Ulterior gazdele au început să dea semne de revenire iar înainte cu câteva secunde de pauza mare au reușit să egaleze. La pauză partidei dintre BC Timișoara și CSU Atlassib Sibiu tabela a arătat 38-36. În sferul trei lucrurile s-au complicat pentru sibieni, iar gazdele au reușit să își mărească, treptat, avantajul. Partida s-a terminat în favoarea timișorenilor, scor 92 – 75.  Cele mai multe puncte, 20, pentru CSU Atlassib Sibiu, le-a marcat căpitanul echipei, Milos Bojovic, urmat de LeRoy Hurd 19 puncte, LeVar Seals 13 puncte, Slobodan Popovic 10 puncte, Brandon Johnson 6 puncte, Christopher Lee 3 puncte, iar Octavian Popa Calotă și Flavius Lăpuște 2 puncte.

CSU Atlassib Sibiu încheie turul campionatului pe locul 4 în clasament cu 7 victorii și 5 înfrângeri. Primele meciuri din 2015 vor fi cele cu Energia Târgu Jiu, din Cupa României, în deplasare, pe 5 ianuarie 2015, de la orele 18:00 iar apoi, acasă, pe 9 ianuarie 2015, tot de la orele 18:00, în Sala Transilvania.

CSU Atlassib Sibiu mulțumește tuturor spectatorilor care ne-au urmărit, celor care au fost aproape de echipă, dar și tuturor sibienilor, Sărbători Fericite și un An Nou mai bun! LA MULȚI ANI!