CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Înfrângere pentru CSU, la Craiova

Baschetbaliștii sibieni n-au izbutit să încheie partida de la Craiova cu o victorie, așa cum și-ar fi dorit. La capătul celor 40 de minute de joc, SCMU Craiova – CSU Atlassib Sibiu s-a terminat 77-69 (17-9, 25-15, 22-22, 12-23).

CSU Atlassib Sibiu a avut un start de partidă mai puțin bun. În primele două sferturi, jocul sibienilor a fost presărat de ratări și cu greu au reușit să marcheze, astfel că ambele au fost adjudecate de gazde. După pauză, jucătorii au revenit mai determinați de la cabine, iar sfertul trei se termina la egalitate, 22. În ultimele 10 minute de joc, baschetbaliștii CSU Atlassib Sibiu au reușit să reducă mult din diferența de pe tabelă. Din păcate victoria a aparținut gazdelor.

”În primele două sferturi nu ne-am concentrat, jucătorii n-au crezut că pot câștiga. La pauză însă le-am spus să fie mai agresivi în atac, mai combativi, dovadă că sfertul trei s-a încheiat la egalitate, iar ultimul l-am câștigat, dar a fost insuficient ca să câștigăm parida. Din păcate am avut 20 de mingi pierdute. E mult, dacă vrei să câștigi. Nu știu ce s-a întâmplat în primele două sferturi cu jucătorii, poate erau dezamăgiți și ei după ultima înfrângere, poate a fost lipsă de încredere. La pauză însă și-au mai revenit și și-au dorit mai mult. În meciul de azi am vrut să îi dăm șansa lui Păun, o șansă pe care a așteptat-o tot sezonul, și eu sunt mulțumit de cum a folosit-o. Tocmai de aceea l-am lăsat să joace 18 minute pentru că s-a bătut și în apărare și în atac”, a declarat Cătălin Vulc, antrenorul CSU Atlassib Sibiu.

În meciul disputat cu SCMU Craiova Hurd nu a putut juca, din cauza unor accidentări, iar Ocavian Popa Calotă a fost folosit foarte puțin de Cătălin Vulc, tot din pricina problemelor medicale.

Au marcat pentru CSU Atlassib Sibiu: Milos Bojovic 20 de puncte, Christopher Lee 18 puncte, Matija Ceskovic 8 puncte, Brandon Johnson și Slobodan Popovic câte 7 puncte, Georgian Păun 5 puncte, Octavian Popa Calotă și Gediminas Zyle câte 2 puncte.

În etapa următoare CSU Atlassib Sibiu joacă în deplasare la Pitești, vineri, 20 martie 2015, de la ora 19:15. Partida va fi difuzată live pe DigiSport.