CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Înfrângere la Craiova

CSU Atlassib Sibiu suferă o înfrângere la Craiova, dar se menține cu șanse pentru primele 6 locuri, în clasament. Partida dintre SCM U Craiova și CSU Atlassib Sibiu s-a încheiat 94-83  (31-13, 14-20, 18-20, 31-30).

Sibienii lui Dan Fleșeriu au început greu meciul din sala Polivalentă Craiova, gazdele au profitat de acest lucru și s-au distanțat considerabil. Eforturile sibienilor din minutele care au urmat au dus la o apropiere la 3 puncte, in sfertul al treilea, dar craiovenii, presați de dorința de victorie, au reușit să se distanțeze din nou.

La finalul meciului, antrenorul galben-albaștrilor a declarat:

”A fost un meci în care noi am început foarte slab, pe fondul agresivității adversarilor, noi nu am avut răspuns în timp util iar apoi am alergat tot meciul după ei. Nu am putut reveni. În plus,  în primul sfert am luat repede faulturi la Calotă și Hardy, iar apoi a trebuit să le ducem tot meciul. Craiova are totuși o echipă foarte valoroasă care probabil va fi în primii 6. Sper că și noi, împreună cu ei, și vom mai avea ocazia să mai jucăm cu ei. Pe Harrison nu l-am folosit astăzi pentru că s-a accidentat la ultimul meci și nu era complet refăcut, așa că am preferat să nu risc să nu poată juca sâmbătă, la meciul cu Mediașul”, a spus Dan Fleșeriu, antrenorul CSU Atlassib Sibiu.

Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Gilbert 20p, Calotă 19p, Paul 15p, Mijajlovic 10p, Hardy 10p, Lalovic 9p.

În etapa următoare, CSU primește vizita celor de la Gaz Metan Mediaș, sâmbătă 6 februarie 2016, de la orele 18:00, la Sala Transilvania.