CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Înfrângere cu BC Mureș

Sibienii încheie anul 2015 cu o înfrângere, în deplasare la Târgu Mureș. BC Mureș Târgu Mureș – CSU Atlassib Sibiu s-a terminat 84-78 (14-24, 17-16, 28-7, 25-31).

După o primă repriză extrem de bună, sibienii s-au văzut egalați și conduși de gazde, în sfertul al treilea, iar finalul le-a aparținut mureșenilor. Imediat după terminarea meciului, antrenorul principal al CSU Atlassib Sibiu a făcut următoarea declarație:

”A fost ultimul meci din 2015 și a fost greu să îi ținem concentrați pe băieți, având în vedere că urmează această pauză competițională. Am intrat bine în meci, am reușit să dominăm până la pauză, dar nu am reușit să ținem ritmul. În a doua parte a meciului am greșit foarte mult,  iar Târgu Mureș a reușit să marcheze foarte mult din tranziții-ofensive, pe fondul ratărilor nostre. Sunt totuși bucuros de atitudinea jucătorilor noștri din ultimul sfert, în ultimele minute, când meciul era aproape gata, dar ei nu s-au lăsat nici în ultimele două minute, arătând că noi nu renunțăm niciodată”, a spus Dan Fleșeriu.

Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Mijajlovic17p, Gilbert 15p, Harrison15p, Calotă 12p, Hardy 11p, Lalovic 6p și Paul 2p.

CSU Atlassib Sibiu continuă meciurile oficiale, după pauza competițională prilejuită de sărbătorile de iarnă, cu meciul din 12 ianuarie 2016, în deplasare la Steaua CSM Eximbank.