CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

În Cupa României, CSU Atlassib Sibiu pierde turul la 4 puncte diferență

Partida din turul sferturilor de finală ale Cupei României, dintre Energia Târgu Jiu și CSU Atlassib Sibiu, s-a terminat în favoarea gazdelor, care și-au adjudecat victoria la 4 puncte diferență.

Profitând de avantajul jocului pe teren propriu, Energia Târgu Jiu, câștigătoarea din sezonul trecut al trofeului Cupei României, a reușit o primă victorie în turul manșei a doua a competiției, scor final 82-78 (16-24, 24-19, 23-15, 19-20). Primul sfert al partidei a început extrem de echilibrat, însă până la finele celor 10 minute de joc, sibienii au reușit să se distanțeze la 8 puncte de gazde. Sfertul al doilea a continuat la fel, dar înaintea pauzei partidei, jucătorii Energiei au reușit să reducă din diferență, astfel că tabela arăta un avantaj de doar trei puncte în favoarea CSU Atlassib Sibiu. În a doua parte a jocului, lucurile s-au complicat pentru sibieni. În sfertul trei aceștia au reușit să marcheze doar 15 puncte, în timp ce gazdelor le-au reușit 23 de puncte, astfel că diferența pe tabelă a crescut în favoarea Energiei Târgu Jiu. În ultimele 10 minute de joc sibienii au luptat pentru un rezultat cât mai bun, dar gazdele și-au adjudecat victoria la 4 puncte diferență.

Din cauza unor probleme de natură medicală, Milos Bojovic nu a putut juca în partida desfășurată la Târgu Jiu. Lipsa lui s-a simțit în jocul sibienilor. ”Rezultatul e bun, pentru că ne dă șansa să luptăm pentru calificare, pe teren propriu, la Sibiu, și, în mod special, pentru că am jucat fără Bojovic, doar în cinci jucători străini. Am întâlnit o echipă foarte bună, care s-a calificat în faza a doua din Eurochallange , cu o echipă întărită cu un jucător grec, de echipă națională, dar și în condițiile acestea am jucat mai bine decât în meciul din Campionat. Așteptăm suporterii să ne susțină în număr cât mai mare (n.r. vineri), pentru că avem șanse ca după mult timp să ne calificăm în Final Four-ul Cupei României”, a declarat Miodrag Perisic, la finalul partidei.

Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Leroy Hurd 24 puncte, Christopher Lee 16p, LeVar Seals 15p, Brandon Johnson 9p, Octavian Popa Calotă 8p, Flavius Lăpuște 3p și Slobodan Popovic 3p.

Returul se joacă vineri, 9 ianuarie 2015, de la orele 18:00, în Sala Transilvania din Sibiu. În urma celor două partide, câștigătoarea va juca în Final Four-ul programat în luna aprilie.