CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

Final de retur. CSU Atlassib Sibiu cedează la Oradea

CSU Atlassib Sibiu încheie prima parte a sezonului regulat în prima grupă valorică, pe locul 6, cu un bilanț de 13 victorii și 9 înfrângeri. Ultima partidă, jucată în deplasare echipa clasată pe primul loc în clasamentul ligii, CSM CSU Oradea, a fost adjudecată de gazde, scor 91-77 (25-22, 26-19, 22-16, 18-20).

Sibienii au plecat la Oradea hotărâți să facă un meci bun în compania liderei campionatului CSM CSU Oradea. Cotați cu a doua șansă la câștigarea acestui meci, jucătorii lui Dan Fleșeriu au cedat în fața echipei din Oradea care și-a arătat forța și la final și-a adjudecat victoria, scor 91-77.

La finalul partidei, Dan Fleșeriu, antrenorul sibienilor a declarat:

”A fost un meci împotriva echipei care ocupă prima poziție în clasament și care și-a respectat statutul de favorită și de data aceasta, mai ales la capitolul arucărilor de trei puncte acolo unde au reușit 10 din 15 până la pauză. Noi am reușit să arătăm mai multă energie în apărare, dar s-a văzut că avem un adversar puternic și ne-a lipsit puțin luciditatea. Am reușit să revenim, în sfertul patru, și cred că, dacă vom continua să jucăm așa, în meciurile care urmează în grupa 1-6, putem pune probleme oricărei echipe”, a spus Dan Fleșeriu, antrenorul CSU Atlassib Sibiu.

Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Hardy 31p, Mijajlovic, 12p, Lalovic 11p, Paul 9p, Cioacătă 6p, Harrison 4 p, Gilbert 4p.