CSM Tg.Mureș VS BC CSU SIBIU

Sala Sporturilor - 2024-09-27 7:00 PM

FRB TV, Digi Sport, Prima Sport.

CSU Atlassib Sibiu se întoarce cu o nouă victorie de la Mediaș

Elevii lui Dan Fleșeriu au reușit un meci frumos la Mediaș și se întorc o victorie clară, scor 84-74 ( 21-21, 30-10, 17-13, 16-30).

După un început echilibrat, jucătorii CSU Atlassib Sibiu au mizat pe o apărare mult mai agresivă și au reușit să marcheze, în sfertul al doilea, 30 de puncte, reușid să intre la pauză la vestiare cu un avantaj de 20 de puncte. Sfertul trei a semănat cu cel anterior, iar diferența a cescut, dar pe final, antrenorul galben albaștrilor a decis să încetinească ritmul elevilor săi. Finalul avea să le dea cîștig de cauză, reușid să își adjudece a 6-a victorie, în acest sezon.

”Mi-a fost foarte frică de meciul acesta, pentru că Mediașul are o echipă imprevizibilă, cu foarte mulți shooteri și după ce am făcut atâtea meciuri bune, mi-a fost teamă că băieții noștri se vor relaxa. Au început meciul foarte bine, au început să facă și o apărare bună și mă bucur că am avut de unde lăsa în sfertul patru, când am încetinit mult prea tare motoarele. Cheia victoriei în acest meci a fost apărarea din sfertul doi și sfertul trei. Am făcut o apărare foarte bună, foarte agresivă și am reușit să interceptăm multe mingi. Băieții știau, în mare parte, combinațiile celor de la Mediaș, și au făcut o treabă foarte bună”, a declarat Dan Fleșeriu.

Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: Calota 17p, Gilbert 16p, Mijajlovic 14p, Hardy și Harisson cate 11 p,  Lalovic și Paul câte 7 p, iar Tincu 1p.

În etapa următoare, CSU Atlassib Sibiu primește vizita celor de la Dinamo București, duminică, 29 noiembrie 2015, de la 19:45. Partida va fi transmisă LIVE pe DigiSport.